| Alexandrion1999 a întrebat:

Ce pastile,prafuri etc. pot sa iau ca sa imi dea pofta de mancare, am 14 ani si 5 luni si sunt slab am inaltime 1, 82 si 58kg dar de vreo 2 saptamani merg la sala si nu stiu ce sa mananc sa ma ingras as vrea sa am si eu macar 65kg pana se termina vara. Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Ps:daca merg la sala si nu iau proteine o sa se cunoasca ceva dupa 2 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 72 de kilograme.
Nu lua proteine deloc!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

1 răspuns:
| CorneliaC a răspuns:

Ce misto, altii la varsta ta au 1.60-165, eu zic sa nu-ti faci mari griji, mananca sanatos si fa miscare, dar fara exagerari, si restul vor veni de la sine, asta o zic intotdeauna. Medicul ar putea sa-ti recomande niste vitamine, dar ai abia 14 ani, tu vrei sa incepi sa te ingrasi si n-o sa fii bucuros.