| laur12 a întrebat:

Ce se intampla? Am sistemul imunitar puternic si rezistent, deoarece am 17 ani si nu am fost niciodata internat intr-un spital, nu am avut mana, piciorul rupt, nu am avut oreon(care am inteles ca se face la o varsta mai frageda), atunci cand sunt racit, sunt decat o zii doua iar dupa imi trece fara sa iau medicamente sau mai stiu eu ce altceva si racesc foarte greu si rar, cand ma mai doare maseaua iau cate 4, 5 pastile si nu mi se intampla mai nimic, nu am avut nici-o boala pana acum si mentionez ca de cativa ani buni consum foarte multa cafea, pepsi, energizante la greu si dulciuri foarte multe...nu sunt gras dar nici slab, nu am suferit nici-o operatie pana acum, deci prin concluzie nu am avut probleme cu sanatatea de cand ma stiu si pana acum! Am sistemul imunitar puternic? Dau funda pentruraspuns serios, mersiwinkingwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sorinL1 a răspuns:

Ai abia 17 ani. Vorbim peste cativa ani. Cafeina (Pepsi, energizantele, etc.) in exces, cum zici tu, iti afecteaza inima iar dulciurile nu sunt nici ele bune in cantitati mari. Durerile de masea nu sunt de ocolit (in cel mai rau scenariu poti sa mori daca o infectie netratata se raspandeste in organism). E ok ca esti rezistent dar nimic nu dureaza o vesnicie. Ai grija de tine.

| laur12 explică (pentru sorinL1):

Mersi mult pentruexplicatiewinking

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dulciurile in exces te predispun pe viitor la boli metabolice( diabet zaharat) iar cofeina si energizantele favorizeaza apariti bolilor de inima. Asa ca, nu te impauna, toate excesele tale pot sa aiba repercursiuni in viitor.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu neaparat. Tot ceea ce se poate intelege din ceea ce spui tu este ca ai un sistem imunitar sanatos.
Ca nu te-ai imbolnavit ca altii poate sa fie datorat unor vaccinuri (pentru oreion exista vaccin), poate ai luat niste tulpini mai putin virulente, etc. Iar fracurile osoase sunt cauze ale nenorocului de cele mai mult ori, si niciodata cauze ale un niste imunitar slab.

| miki_4604 a răspuns:

Inceraca sa renunti la cafea, pepsi si energizantele scoatele din meniul tau caci iti distrugi organismul.Pana la urma care era intrebarea?