| Claudiu950 a întrebat:

Cum as putea sa vindec unghia incarnata la picior? Deja de saptamani intregi folosesc bandaje ca sa nu evolueze. Asta a mers pana acum dar nu observ nimic care duce inspre vindecare. Deja m-am operat la celalalt picior pentru ca era prea dezvoltat, dar acesta inca nu. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fragmentul respectiv de unghie trebuie taiat de chirurg

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un consult chirurgical.

| doctorandus a răspuns:

Operatia la unghie se poate face cu anestezie locala si nici nu e neaparat nevoie sa te opereze la spital, merge la orice cabinet medical la care au instrumente sterile si un anestezic injectabil local. Pe mine m-a operat de curand la unghie medicul de familie, bine, eu stau in Olanda. Nu a durat nici jumatate de ora si pe urma am plecat acasa pe bicicleta.

Pan-la operatie mi-a zis sa spal unghia de doua ori pe zi intr-un lighean cu apa cat de fierbinte suport fara a ma arde si cu un pic de soda in ea si pe urma sa dau cu betadina unguent, dar mi-a zis ca soda nu e neaparat necesara.

| pietrean a răspuns:

Din pacate, nu se "vindeca" unghia incarnata.Trebuie operat degetul, apoi atentie la taiatul unghiilor:nu trebuiesc taiate prea scurt, marginile unghiilor sa nu fie rotunjite.Panaritiu(asa se cheama boala)se trateaza si cu bai cu bicarbonat de sodiu, galbenele, apoi dupa inmuierea bine a picioarelor, se pune tinctura de propolis sau zeama de aloe vera.Trebuie evitata incaltamintea stramta, se foloseste doar sosete din bumbac 100%, evitata traspiratia abundenta in pantofi. Afli mai multe pe GOOGLE tastand: unghii+incarnate+tratamente.

| Pau17 a răspuns:

Stiu ca este o crema la farmacii dar nu mai stiu cum ii zice. II foarte buna. Intreaba la farmacii.