| anonim_4396 a întrebat:

Daca am un bidon de 2, 75 si a inceput sa miroasa capacul si gura sticlei urat, inseamna ca imi miroase gura urat? In interior are un miros urat, iar pe capac si pe gura are un miros de saliva, mancare, nu stiu, dar miroase foarte urat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nasul si gura au cavitate comuna. Din aceasta cauza poti percepe anumite mirosuri ca si gust.
Probabil a ramas niste resturi de mancare sau chimicale in bidon (nu a fost spalat bine) si de aceea miroasa.

Spala bine bidonul si capacul cu apa si detergent dezinfectant de vase, clateste-l bine iar la sfarsit baga in cuptorul incalzit in prealabil a aragazului pentru jumat de ora.
Se va dezinfecta complet si nu va mai avea miros.

| Mitsuko a răspuns:

Sticlele au data de expirare (nu apa expira ci sticla )Mă îndoiesc ca dacă ti-ar mirosi gura ar mirosi și sticla deci verifica data expirării :*

| RodiReea a răspuns:

Un bidon, o sticla sau orce altceva care nu se spala o perioada de timp, incepe sa prinda miros si mai ales cele care au capac...iar daca tu bei din acel bidon mereu dar uiti sa o mai clatesti, prinde miros la un moment dat. Dar asta nu inseamna ca iti,, miroase,, gura.