| anonim_4396 a întrebat:

daca ieri ma durea gatul, ce sanse am sa imi treaca pana sambata seara, avand in vedere ca azi ma doare mai rau? niste sfaturi? am luat Hexoralletten pana acum, atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Ia Tantum verde cu portocale, sunt cele mai bune pastilute pentru. gat. Alternativ, va gargara cu apa si bicabonat, dusuri fierbinti pe zona gatului, ceaiuri calde, eventual ceai Hapciu de la Fares. Posibil sa iti treaca, posibil sa nu. Strepsils si alte pastilute pentru. gat sunt apa de ploaie comparativ cu Tantum. Ia-ti un tub cu 10pastilute, costa circa 7-10lei.

| Rocsid a răspuns:

Recomand tantum verde...are si putina lidocaina in el care e anestezic local si calmeaza relativ durerea.
Au si arome noi cu fructe de padure sau portocale si chiar au gust bun.
Evita sa bei sau sa mananci chestii fierbinti pentru ca mucoasa din gat e deja iritata si tu o iriti si mai tare prin alimente fierbinti.
Sa te faci bine repede!

| danutz2006 a răspuns:

Foarte bun este sa te dai în gat cu albastru de metilen.
Pui pe un bețișor de urechi (curat happy ) și cu el încerci sa te ungi în gat seara înainte de culcare.
Are gust amar dar este un foarte bun dezinfectant.
În cursul zilei poți sa iei comprimare de suptul Decasept sau hexoralette sau strepsils
Sănătate.

| TronHD a răspuns:

Sansele sunt mari dar incearca sa bei doar ceai NU APA RECE eventual apa calda, cel mai bine un ceai de menta cu lamaie!
Si daca durerea persista ia un Strepsils pe mine m-a ajutat!
FUNDA?