| GabrielStefan a întrebat:

Daca in ultima vreme am mancat multe dulciuri(ieri o punga de finetti, alaltaieri o ciocolata, si azi vreau sa mananc tot ciocolata) am riscul unui diabet? Unde se duce mare parte din cantitatea zaharului? Mentionez ca nu am avut niciun simptom de diabet pana acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Diabetul zaharat este o boală cu evolutie cronică care face ca organismul să nu poată folosi glucidele din alimentatie.Glucoza este principala sursă de energie a organismului,dar, pentru a putea fi utilizată, ea trebuie să pătrundă în celule. Pătrunderea glucozei în celule se face cu ajutorul insulinei, hormon secretat de pancreas.La persoanele cu diabet,glucoza,în loc să fie folosită ca substantă nutritivă de către celule,rămâne în sânge(creste glicemia) si poate fi eliminată prin urină. Diabetul poate fi prevenit prin controlarea adecvată a nivelului zahărului în sânge si mentinerea unui stil de viată sănătos(activitate fizică,combaterea obezitătii). Jumătate din pacienti nu prezintă niciun simptom, diagnosticul stabilindu-se după depistarea complicatiilor cronice ale DZ, sau ca urmare a analizelor de laborator ocazionale.Tu ce părere ai? Nu lăsa dulciurile să-ti controleze viata!

1 răspuns:
| Aale10433 a răspuns:

Nu e neaparat risc de diabet, doar ca prea multe dulciuri nu te ajuta, si o sa te ingrasi de la atatea dulciuri.