| Lukasz a întrebat:

Eu in ultima vreme mananc foarte multe dulciuri si ma tem sa nu dau in diabet, acum am 13 ani, pe la 9 ani eram la un pas de diabet..insa nu am facut. Vreau sa zic ca am buzele uscate si imi e sete mai mereu, de azi a inceput.Am asa de multa energie in mine, si nu stiu de ce. Dulce am mancat azi un Tic-Tac si vreo 5 gume.Ce pot face? imi este foarte frica sa nu fac diabet.Acum 1 luna dupa cum am pus o intrebare uneori seara trebuia sa scot capul pe geam sa pot respira,dar acum nu mai am probleme,insa imi este frica de buzele uscate,poate fii si de la shaorma, fiindca am mancat astati ( nu mananc de cat de 4-5 ori pe an). Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina gumele de mestecat si tic-tacul, sunt facute cu aspartan, un inlocuitor de zahar, cancerigen.
Mananca dulciuri cu masura si bea 2 litri de apa pe zi, ca sa nu mai ai buzele uscate.
Buzele uscate le mai poti avea si de la o camera incalzita prea mult, daca temperatuta camerei in care stai este peste 23 de grade, atunci este prea cald pentru tine si nu te hidratezi indeajuns.

| Lukasz explică (pentru Violleta2022):

Astazi dimineata inainte se plec la dentist erau 27 de grade in casa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lukasz):

Wow, nici nu ma mir de ce ai buzele uscate, este foarte cald in casa, va imbolnatviti mai oameni buni!
Tineti temperaturala 23 de grade ca sa respirati sanatos si sa dormiti usor.

| ALGator a răspuns:

Nu dai in diabet la varsta asta de dulciuri. Dar ai motive sa maninci mai echilbrat, cu verdeturi si fructe.
Din dulciuri risti sa ramîi fara dinti deja pe la 15-16 ani.
Nu uita miscarea si evitarea sedentarismului: fara mers cu masina fara rost, scari rulante si lift.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti da in diabet de la orice vârstă, insa este un simtom al diabetului, dar unele persoane pot suferi de cheilită, o afecțiune cauzată de o infecție care se manifestă prin uscarea buzelor și apariția de leziuni la colțurile gurii. În cele mai multe cazuri însă, buzele uscate se datorează deshidratării și pot fi tratate foarte ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai zice daca ai incerca treptat sa consumi si mancare mai sanatoasa?

| Duniajunk a răspuns:

Eu zic sa o lași mai moale cu dulciurile. Nu vei face diabet de la vârsta asta. Dar in plus te vei îngrașă foarte mult și îți va fi greu sa slăbești și îți vor apărea cariile.
Treci la mâncarea sănătoasă ca sa nu regreti mai tarziu. Consuma fructe când îți este pofta de ceva dulce.
Te pup.

| Lukasz explică (pentru Duniajunk):

Eu pot sa mananc si toate dulciurile din lume, ca nu ma ingras, ori cat as manca nu ma ingras, am 40 gk.Cat despre carii chiar astazi am mers la dentist si mi-a facut 1 care o aveam stricata, si ma spal in fiecare seara pe dinti.

| Duniajunk a răspuns (pentru Lukasz):

Ok, acum nu vei avea nici o problema cu greutatea. Am fost și eu exact ca tine. Si acum, nu am nici un fel de problema cu dinții, dar în plus ma chinui foarte mult sa dau jos. Nu sunt foarte grăsuță, dar as dori sa dau jos vreo 2 kg. Poate ca nu vei avea probleme cu greutatea. Dar nu este sănătos.