| Goblinul a întrebat:

De ~ 2 saptamani am inceput sa ma duc la sala.Mentionez ca am 19 ani, 1.85 inaltime si 65 kg.M-am dus la sala iar obiectivul meu este masa musculara fiindca sunt cam slab. Am auzit "n" pareri despre proteine respectiv suplimente nutritive. Insa as dori pareri din partea cunoscatorilor in legatura cu ce ar trebui sa iau.M-am hotarat sa iau vitamine,proteinele le iau din alimentatie, de accea as dori sa-mi spuneti ce vitamine sa iau.Mi-a fost recomandat MEGAVIT de la Pronutrition deoarece contine o baza elaborata de vitamine.

Astept parerile dumneavoastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T4ny4 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca tu fiind mai slab, din natura, n-ai sa ajungi cu bratele mari sau pieptul extraordinar de dezvoltat.Ai sa fii mai mult genul cu muschi mai conturati, mai multa fibra.Cat despre proteine, evita-le! Este perfect ceea ce faci tu, ca le iei din mancare.Eu de exemplu, am avut regim cu piept de pui.Mai exact muschiul acela de la piept.Si mancam numai gratare de piept de pui cu diferite salate, orez.Si masa musculara a crescut foarteeee mult in 2 luni.Si m-am oprit pentru ca sunt fata si deja erau picioarele prea conturate.Dar pentru un baiat e extraordinar regimul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

De ce sa evite proteinele? ai macar idee ce sunt?

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Plimba-te!

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Esti paralela, cand faci sport trebuie sa consumi protenie LA GREU, in special din carne, branza si oua, cum naiba sa le eviti, daca devii un vegetarian strict o sa faci muschi la anul si la multi ani.

Si ce ai comentat tu "fiind mai slab, din natura" se numsete ECTOMORF si NU e imposibil pentru un ectomorf sa devina musculos, doar ca mai greu ( 6-7 mese pe zi bogate in proteine, suplimente, antrenamente ca lumea ).

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Citeste ma fraiere tot comment-ul.Am specificat cat se poate de clar sa le ia din alimente.Nu sa consume prafuri si toate cacaturile. Jafule! Uita-te putin la tine, s-apoi da sfaturi de fitness.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Prafurile alea se numesc "suplimente alimentare" si de la un mom. dat devin necesare, sunt foarte sanatoase si bune, multe contin si vitamine + minerale, eventual niste enzime si calciu.

Exemple de oameni care au luat toata viata prafuri : Stallone, uita-te cum arata la 65 de ani, Joe Weider a implinit 90 de curand, Jack Lalane la 80 de ani traversa un fluviu inot si facea sute de flotari, Arnold e inca foarte puternic, etc.

Prafurile alea tot din ALIMENTE sunt facute, proteina este separata de restul continutului (grasimi, etc. ) sa te ajute sa-ti suplimentezi alimentatia, sa ajungi la 2 grame de proteina / kg-corp zilnic ( ceva necesar, de care tu NU STIAI ), doar din alimentatie iti FORTEZI STOMACUL ( poti tu mancat 2 kg de carne / zi in 8 mese consistnete? ).

Tu chiar nu ai citit nicio carte in domeniu in viata ta, nu?

P.S. :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Citeste acolo un articol scris de MEDICI despre ele.

P.S. : eu folosesc de ani de zile si la 26 de ani sunt mai sanatos decat majoritatea celor de varsta mea, inclusiv la tensiune, colesterol, ficat, etc., asa ca da, ma uit intai la mine inainte sa zic.

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fa pe desteptu´ in alte parti.Chiar nu ti-ai gasit locul.Eu am avut treburi mai importante in viata pe langa mentinerea corpului. Daca tu esti idiot, nu trebuie sa fie si copilu´ asta. Tampiti ca tine ii conving sa le foloseasca si ii distrug viata. Oricum, daca vroiai sa te bagi in seama cu mine, o puteai face altfel...

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Sunt idiot ca la 26 de ani am o sanatate perfecta, nu? Si aia sunt idioti ca la batranete sunt sanatosi, puternici si arata bine, nu?

Bai ce idioti suntem ca suntem sanatosi, nu am vazut asa ceva.

Si NU fac pe desteptul, ti-am adus ARGUMETNE ( daca stii ce sunt alea ).

Cum sa-i distruga mah viata? ARGUMENTEAZA, eu m-am dat pe mine + multi oameni cunoscuti exemplul, ti-am dat si articol scris de MEDICI.

Nu mai comenta fara argumente, chestii de genul "ii distrug viata" sunt chestii de copil mic, nu ai adus niciun argument, cred ca le confunzi cu steroizii sau cine stie ce substante dopante.

Exista o diferenta uriase intre suplimente alimentare ( BENEFICE pentru sanatatea ) si substante dopante.

Chiar nu esti in stare sa aduci niste argumente la ce spui?

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar ti-e atat de greu sa renunti la mine? Eu te cred ca sunt irezistibila, dar...las-o mai moale!

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Ori esti in stare sa-ti sustii afirmatia cu argumente ori mai bine te abtii de la cretinitati de genul "ii distrug viata", cand vorbesti de lucruri de care HABAR NU AI CE SUNT.

Ori argumentezi, ori taci, afirmatii tampite pot face toti, spre exemplu daca te intreb care sunt aminoacizii din proteine care NU se sintetizeaza prin ficat ci direct din instenstinul subtire (ex. amino bcaa ) te uiti lung l amine ca HABAR NU AI CE SUNT, dar "stii tu" ca "asa ai auzit tu" la oameni paraleli cu asta ca "ii distrug sanatatea".

Argumente de 2 bani, esti doar un copil frustrat care nu are absolut NICIO TREABA cu sportul asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Tu ai inteles ceva din ce-am scris?

Astept un argument care sa-ti sustina tampeniile

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Hmm...¨copil frustrat¨...foarte inteligent.Ia uit, ca stii mai multe cuvinte decat credeam.Toti putem da copy-paste de pe net.dar stii, tu esti genul ala care merge la sala si da sfaturi in stanga si-n drepta.Am incercat sa aplanez conflictul.De ce insisti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Pentru ca orice afirmatie trebuie sa fie sustina de argumente, m-am saturat de cata dezinformare e in jurul nostru.

Iar eu am dat copy/paste la articole scrise de medici, pe site-uri avizate. Pot sa-ti arat si studii efectuate de Harvard medical school sau altele de renume, eu nu doar "merg" la sala ci ma si documentez foarte mult in domeniul asta ( alimentatie, antrenamente, suplimente ), e un hobby de-al meu si citesc aproape zilnic si nu acord atentie la ce zic unii ca "asa stiu ei", ma intereseaza doar lucrurile demonstrate stiintific, atat.

Si nu e niciun conflict, doar o diferenta de opinii, pe care eu o sustin cu arugmente si tu o sustii din "auzite" si cu jigniri, tipic romanilor, cand nu se pricep la ceva, NU aduc argumente ci jignesc in schimb, de-aia suntem o tara de lumea a 3-a si vai de steaua noastra.

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu nu esti cumva roman? De-ti permiti sa vorbesti asa de o natie intreaga? N-ai tu timp si viata sa-ti enumar studiile si diplomele mele.Asa ca, nu mai vorbi de ¨romani¨.Ca si tu faci parte din ei.Si daca chiar iti placea atat de mult sa citesti, ai fi stiut ca Google-ul e cea mai nesigura sursa de informare.¨Argumentele¨altora ti le pot copia de pe net.Dar am personalitate si gandire proprie, n-o folosesc pe-a altora.Ce-o tot ti atata cu argumente? Ale tale nici macar nu sunt valide.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Atunci cum explici ca eu sunt perfect sanatos la 26 de ani si oamenii aia la fel la 65, 80, 90, etc. de ani? Si nu citesc de pe google, ci din reviste si carti in mod special, pe google dau articole aici.

Nu sunt valide? De ce? Spune si DE CE cand spui ceva.

Si "gandirea ta proprie" ce-ti spune despre astea, de ce iti spune ca nu sunt bune, cat timp nici macar nu ai studiat nimic despre ele?

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tocmai ti-am zis de ce.Dar esti prea disperat sa ataci si sa faci pe desteptul.Sau tu citesti din 2 in 2 randuri? Virtual, toti sunteti medici, specialisti si mai stiu eu ce dracu´. Oricum, mi-ai demonstrat ce fel de om esti in momentul in care ai vorbit asa despre ¨romani¨. Foarte urat din partea ta.Si mai vi aici sa dai sfaturi ¨romanilor¨. Vezi ca afara, departe de peretii aia, e o lume adevarata.Incearc-o!

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

De ce, ca ai o gandire proprie? Ok, si cum ai dedus ca nu sunt bune tot nu ai mentionat, ai scris o gramada de raspunsuri dar o simpla explicatie DE CE NU SUNT BUNE nu ai adus.

Si asa este despre Romania, plimba-te prin alte tari si compara, du-te in Berlin, Londra, etc. si compara cu Bucuresti si sa-mi spui si mie ce parere ai.

Sincer, esti genul de om cu idei preconcepute si idei fixe, pe care ti le-ai format fara niciun fel de studiu in domeniu, pacat de diplomele alea, oricum in Romania oricine poate obtine lejer diplome si doctorate.

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

N-ai tu fire de par in cap, cate tari am vizitat eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Si tot nu-mi dai dreptate despre Romania?

Si din nou, nu ai adus niciun argument care sa-ti sustina ideile preconcepute sau sa explici de ce nu sunt bune happy

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ar trebui sa ai putin respect pentru ¨romanii¨ care chiar fac ceva.La 26 de ani ai tai, esti cam incuiat.Mi-e sila de cei ca tine.Hai,ca deja ar trebui sa te simti flatat ca ti-am dat atata atentie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Atata atentie si nicio explicatie de ce suplimentele nu sunt bune. Stii de ce? Pentru ca habar nu ai de ce, de-aia, tu esti incuiata ca te bazezi pe idei preconcepute si fara nicio sustinere stiintifica.

Copil incapabil sa explice ce spune laughing

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si eu sunt copilul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

EXPLICATII! Spune naibii odata de ce nu sunt bune, lamureste-ne, explica-ne stiintific ce e in neregula cu ele sau TACI DIN GURA.

Daca nu esti in stare sa dai o explicatie ca lumea, nu mai da reply, esti extrem de plictisitoare si ai un nivel al inteligentei mult sub mediu, doar un TAMPIT face o afirmatie pe care NU e in stare sa o explice apoi.

NU VREAU sa vad alt reply decat cu o explicatie la PROPRIA TA AFIRMATIE, atat!

Daca nu esti in stare, poti sa arunci in WC toate diplomele tale, ca nu ai fost in stare sa dai o explicatie simpla.

| T4ny4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Postu´ pana nu-i fudul, nu e prost destul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru T4ny4):

Da, in cazul tau, esti o proasta redusa mintal care de vreo 10 postari NU A FOST IN STARE sa dea o EXPLICATIE.

Aici incheiem discutia, prefer sa discut cu oameni inteligenti care sunt in stare sa aduca argumente sau macar sa explice o afirmatie, in cazul tau e clar ca esti o creatina incapabila.

O zi buna, cu nulitati ca tine nu se poate purta o discutie, esti INCAPABILA si PROASTA de dai in gropi

| Orte95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Verdict:
Esti prea prost.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Orte95):

Alt "geniu" care nu a citit nimic in viata lui laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Orte95):

Deci, cand o sa ai macar 1 an de studiu in domeniu o sa poti comenta, deocamdata ramai doar un copil frustrat si firav de 60 de kg, piele si os ca in poza.

Si cand o sa ai si tu macar un minim de inteligenta atunci sa comentezi, pana atunci te rog sa-ti versi frustrarile in alta parte, nu am timp pentru toti retardatii.

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lionheart77 a răspuns:

In primul rand iti trebuie o sursa ridicata de carbohidrati 2 - 2, 5g pe kg ca asimilezi in greutate cum trebuie iar vitamine as sugera Animal Pack de la Universal dar daca le iei vara nu prea o sa le asimilezi si eu ti-as sugera mai bine sa cumperi Gain Fast de la Universal are un continut foarte mare de carbohidrati pe langa vitamine si minerale ca si minerale iti trebuie plus are si ceva proteine.Succes in continuare.Numai bine.