| SoP222 a întrebat:

Am o problema, am o usoara durere in partea dreapta a abdomenului (nici măcar nu o pot numii durere, doar simt ceva usor in partea dreapta a abdomenului). Primul lucru la care m-am gândit e ca este vorba despre apendicita. Din cate am citit am văzut ca mai apar si alte simptome (greturi, varsaturi) etc. Ei bine eu nu am avut alte simptome, am avut doar o usoara ameteala. Am facut si acel "test" in care daca ridici piciorul drept la 90 de grade si daca te doare ai apendicita, nu ma durut. Am pus mana usor in partea dreapta sa vad daca ma doare, nu simt nimic special. Deci ce credeti? (daca se poate sa-mi răspundă cineva care a
trecut printr-o operatie de apendicita si sa îmi spună ce simptome a avut )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Durerea in zona descrisa de tine nu e cauzata numai de apendicita, ci si de afectiunile colonului si ovarului drept, inclusiv balonare. Fa o ecografie abdominala si se va vedea cauza.

| SoP222 explică (pentru AdelinaC):

Sunt baiat deci nu am ovare. Astazi nu am simtit nimic in acea zona, poate nu e nimic grav. Ma gandesc ca daca era apendicita simteam durerea in continuare (din cate am citit in maxim 3 zile trebuie de urgenta sa te operezi), deci nu cred ca e vorba de asa ceva.

| RAY a răspuns:

Si eu am patit asa ceva, sincer numi gasesc explicatie nici in ziua de azi ce a fost, du-te si fa un eco sa nu fie de la inima

| AirănMeidăn a răspuns:

Si mie mi se intampla in special cand merg foarte repede sau fac efort brusc
Nu cred ca e nimic serios, dar ar fi bine sa mergi la medic daca chiar vrei un diagnostic exact

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi si faci un control la un medic.
Daca insisti sa capeti un diagnostic eronat, pot sa ti-l dau si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
posibil sa fi fost doar o deshidratare si eventual o pancreatita acuta sau o simpla durere de ficat sau fiere, fa un consult si consuma mancare sanatoasa si apa suficienta.
O zi buna.