| Bro4555 a întrebat:

De cativa ani am o alunita mare pe piet, fix deasupra inimii, este destul de mult iesita in afara si e maro, si mereu observ ca mereu se rupe cate putin din ea. Eh, problema este ca aseara cand am dat cu mana din greseala in zona aceea am agatat din greseala alunita si s-a rupt o bucatica mica din ea, dupa care,cand m-am uitat acea bucatica era galbuie (ma gandesc ca era coaja, ca la rani), este posibil ca din cauza ca s-a mai rupt in timp? sau de la caldura? tin sa precizez ca nu am umblat fara tricou, am observat ca a curs foarte putin sange,si imediat am pus un bangaj cu betadina peste noapte,astazi nu stiu ce sa ii fac, credeti ca e o idee buna sa merg la medic? nici macar nu stiu daca este o alunita, dar asa arata,din cercetarile mele pana acum pe net am descoperit ca exista mult mai multe semne din nastere care seamana cu alunitele, dar sunt cu totul altceva. Este adevarata faza cu cancerul la piele? dau funda.
P.S: Pe alunita mai exista cateva puncte din acelea galbene, exact ca atunci cand o rana face coaja.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| R1pstar a răspuns:

Da este adevarata partea cu cancerul dar daca se rupe putin nu ii periculos daca ei masuri cum ai facut tu dar totusi un control la dermatolog este cel mai bine mai ales in cazul in care se rupe mai des este este foarte important sa vizitezi un dermatolog apropo si eu am o alunita extrem de mare si folosesc un fel de plasture mai special nu stiu cum le spune care acopera alunita si o protejeaza oricum cel mai bine ar fi sa iti faci programare la dermatolog pentru ati arde cu laserul daca este alunita astfel in cat sa nu ai probleme pe vitor ti-as sugera sa o faci toamna/iarna cand este rece afara si nu transpiri deoarece nu ai voie sa lasi apa acolo pentru cat va timp

| Bro4555 explică (pentru R1pstar):

Chiar daca nu ma doare trebuie sa ma duc la medic? am inteles ca doar daca isi schimba forma/culoarea este ceva grav. nu de alta, dar momentan imi este foarte greu sa ajung la un medic, stand destul de departe de oras. Crezi ca are ceva daca mai astept cateva zile? nu de alta, dar nu as sta la cozi la medicul de familie o zi intreaga, dupa care sa imi dea trimitere la un dermatolog intr-o alta zi si sa astept si acolo cateva ore bune. pentru o chestie banala, mai ales ca ai zis si tu ca nu este periculos daca se rupe putin. Deci e o chestie care poate fi amanata? ce simptome ar trebui sa am daca lucrurile se agraveaza?

| R1pstar a răspuns (pentru Bro4555):

Eu nu am ajuns la stagiul la care sa doara nici nu cred ca este posibil din cate imi dau seama este ca si o piele si daca nu o rupi nu ar trebui sa te doara eu am una extrem de mare ce continua sa creasca dar cum am spus am fost la doctor si sunt 2 obtiuni operezi sau incerci sa o protejezi cat mai mult posibil sa nu se rupa, a trecut aproape 2 ani de cand mi s-a rupt cand eram la piscina cineva mi-a agatato cu unghia si a curs sange incontinu pana am pansat dar la un momendat cred ca s-a oprit( era pansat nu stiu) oricum cel mai important este locul in care este situata alunita si cat este iesita eu din pacate inca nu am ajunst sa o scot nici dupa 2 ani dupa ce s-a rupt la piscina si nu am nimic dar nu o scot mai mult de frica de a ma opera cu laserul cu toate ca am auzit ca nu doare deloc. Din pacate eu o am situata la spate cam pe unde ridici pantoaloni ceea ce are un risc extrem de mare sa se rupa la pantaloni mai ales ca deja sunt in stagiul in care marimea ei este cat un dop de la sticla in latima si iesita cam 0.5 cm in exterior dar nu am probleme cu ea

3 răspunsuri:
| brandutzu a răspuns:

Iti recomand sa o operezi, nu doare si scapi de problema.