| anonim_4396 a întrebat:

De ce soferii de tir sunt mai predispusi la accident vascular cerebral? Am un prieten care tatal lui a fost sofer de tir aproape 40 de ani si acum a facut accident vascular cerebral si a ramas in carucior. Ce-i drept, mi-a zis ca fuma, bea cafele, conducea fara pauza, acestea sa fi fost cauzele? Ca si eu vreau sa ma fac sofer dar imi e frica rau de treaba asta(oricum greselile alea gen fumat oricum nu le fac)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Surmenajul fizic conduce la așa ceva.
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate se aduna. Dupa ce ca sunt stresati in trafic mai beau si cafea si fumeaza. Daca cauti sa fii cat mai cumpatat poti trai ani de zile sanatos. Eu am un prieten care conduce de tanar si are peste 55 de ani si n-a patit nimic. Dar nu fumeaza si cafea cate una pe zi nu mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mersi de raspuns, oricum dintotdeauna am fost mai cumpatat, adica sa fumez mi se pare chiar naspa (nu aduce nici un beneficiu) si cafele nici macar una pe zi, o sa beau cand simt ca nu-mi prieste, adica o data la o saptamana sau cine stie, oricum daca respect orele tahografului in afara ca nu iau amenzi nici nu o sa am nevoie de cafea decat atunci cand nu mi-e bine (toti mai avem zile din-astea uneori indiferent de meserie).

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e ok.

| Gabbriell a răspuns:

Stres,oboseala.
Majoritatea dintre ei fumeaza si beau cafea. Faptul ca stau pe scaun in fata volanului mult timp,(e si asta un pic de sedentarism) o alimentatie grasa gen fast food, si toate lucrurile astea duc la vene, artere ingrosate. Riscul de a forma cheaguri de sange este mai ridicat.