| marius228 a întrebat:

De curand am renuntat la tigari, dupa ce am incercat toate metodele posibile mi-am dat seama ca depinde doar de mine daca voi reusi, acum am reusit. zic eu... am 9 zile de cand nu mai fumez, e un record pentru mine. Va rog spuneti-mi ce as putea face sa nu ma mai gandesc la tigari, cu toate ca am moralul bun si stiu ca NU O SA MAI FUMEZ NICIODATA imi zboara tot timpul gandul la o nenorocita de tigara straight face funda pentru cea mai buna sugestie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JesterRO a răspuns:

Marius, nu ai cum sa nu te gandesti. Ai prea mult intiparita in creier informatia asta. Asta pe plan logic si psihologic.
Dar vrei sa stii de ce te-ai lasat? Pentru ca ti-ai dat seama ca nu-ti foloseste la nimic. Te-ai maturizat. Ti-ai dat seama ca poti sa-ti controlezi simturile. Si cel mai bun mod de a combate dependenta(orice fel de depepndenta - si nu te gandi ca e usor sau ca presupune neaparat o schimbare radicala brusca) este sa te gandesti: De ce o faci?; La ce-ti ajuta?; Chiar mai ai nevoie, sau e un obicei?, sunt intrebari pe care ti le pui si atunci cand te referi la orice fel de sentiment. "E prea mult?"
Chiar si dragostea, dragostea creeaza dependenta si totusi am invatat cand ne arde si cand ne linisteste. Viata sanatoasa presupune echilibru. Chiar si sa te abtii inseamna sa declansezi un dezechilibru psihic. Dar nici sa faci excese, pentru ca ce-i mult strica, mereu a stricat.
In concluzie, nu fi propriul tau sclav, tu ai o putere mai mare decat crezi, doar ca nu ai descoperit-o complet.

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In primul rand, FELICITARI pentru reusita ta! Nu multi au o asemenea vointa incat sa se lase de fumat. In al doilea rand, cred ca ar trebui sa ai o prietena (iubita) nefumatoare, la care sa tii f.f.mult si care sa te laude tot timpul pentru vointa ta de fier si, in plus, sa-ti spuna ca daca te apuci din nou de fumat, te paraseste. Cand te gandesti la tigara, cred ca te-ar ajuta si sa mesteci o guma, sau o bomboana mentolata (dar nu in exces, caci te poti ingrasa de la prea multe bomboane). Cam asta ar fi. Numai bine!

| elena a răspuns:

"Nu mai vreau sa fumez" alt remediu, nu exista. Un exemplu, pe care il am langa mine, un nepot de 35 de ani, care fuma de la 14 ani, s-a lasat de fumat de vreo 3-4 ori si tot de-atatea ori s-a apucat din nou, pana anul trecut la 1 Mai, cand, dupa o betie crunta, i-a fost ingrozitor de rau si gata cu tigarile, dar gata de tot. Nu-ti spun, sa faci la fel, dar totul are o limita, mai ales in aceste conditii, cand banii sunt din ce in ce mai putini. Un secret, cand cineva fumeaza, se duce si adulmeca fumul, dar nu fumeaza. Hai, bafta si sa ai o zi perfecta.

| Anonim_4998 a răspuns:

Mesteca guma.Sotul meu s-a lasat de 2 ani de fumat, in schimb nu-i lipseste guma din buzunar si in primul rand ambitia.

| Buii a răspuns:

Daca estiadolescent, cum mi-a zis mie profa de psihologie si profu de mate, sa ma las deodata de tzigari (cum s-au lasat ei), si daca prietenii mei fumeaza si din aceasta cauza ma arde si pe mine sa fumez, mi-au zis sa evit un timp anturajulhappy, pana nu mai simt pofta happy

| As3ro a răspuns:

Gandeste-te cati face rau.Ma gandesc ca obosesc sau ca vreau si eu sa fiu mai sanatos decat ceilalti din juru meu.Mai ales daca practici un sport asta te va motiva foarte mult.