| sddsdsdewre a întrebat:

Salut,Tpu.De curand ma tot doare gatul cand inghit(orice)...Pe gat am si niste bubite albe.Ce se intampla si cu ce il pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Bubitele albe nu are legatura cu durerea ta de gat. Daca ai dificultati in inghitire se presupune ca ar fi o amigdalita, ceea ce inseamna ca trebuie tratata ca atare cu antibiotice. Dar nu ti-ar strica o consultatie la ORL, costa in jur de 40 de lei.

| sddsdsdewre explică (pentru laurentiu80):

Bubitele sunt in gat.

| laurentiu80 a răspuns (pentru sddsdsdewre):

Pai ar trebui sa te duci numaidecat la un doctor, deoarece poate fi o infectie, o ciuperca etc, si amigdalita se datoreaza tot unei infectii. Va trebui sa -ti faci o analiza, sa-ti bage un betisor in gat, ca sa-ti ia putina saliva de acolo. La acea analiza vei vedea daca este de vb de o infectie sau nu, in caz de este, doctorul iti va da antibioticul exact. Daca nu te duci la doctor infectie ar putea deveni cronica, ceea ce va conduce la extirparea amigdalelor. Sanatate!

| DWDT a răspuns:

Si eu am avut problem asta. Mergi la medicul de familie! Eu am fost si mi-a spus ca am amigdalita si faringita acuta. A trebuit sa iau antibiotice (ibuprofen si inca ceva) si un spray buco-faringian.

| thefighter1 a răspuns:

Nu te panica, ai puroi in gat. Ori te duci la medic sa-ti dea antibiotice ori il scoti singura: iei un creion, ii pui in varf vata si o inmoi in albastru de metil(se gaseste la farmacie) si incerci sa spargi bubele alea albe. Eu asa fac