| Bııa69 a întrebat:

Salut, TPU. De doua zile am observat ca aveam niște mancarimi în zona anusului. Ieri cand am fost la toaleta am observat ca aveam oxiuri. Am facut un lapte cu usturoi pe care l-am baut dimineata si apoi am fost la plafar de unde am luat un ulei de dovleac și un medicament numit Nikvorm. Pe seara am vazut in treaba mare a niște oxiuri. Cand m-am uitat pe capacul wc-ului am observat unul de vreo 2-3 cm.Sigur sunt oxiuri? As vrea sa știu cam cat timp o sa dureze până scap de ei. Puteti sa imi recomandați ceva remedii naturiste pe langa acel medicament? Va mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la doctor sa-ti prescrie un tratament, inainte de asta fa niste analize

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă zici că virmişorii au fost aşa de mari, atunci NU cred că sunt oxiuri!

În acest caz, cred că e vorba de e vorba de alţi viermi/paraziţi intestinali - vezi linkul :
https://comenzi.farmaciatei.ro/article_info.html?articles_id=10000016

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Desigur ca trebuie sa mergi la medic si acolo vei da fecale la control. Ceea ce vreau sa spun, am auzit si eu ca ar fi laptele cu usturoi bun dar nu sa bbei ci sa faci clisma cu e.Trebuie sa tii acea clisma de seara pana dimineata.In fine vezi ce spune doctorul si de virmisorul cel mare, poate fi pamblica sau limbric. Neaparat sa mergi sa dai si fecale la analize.Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,mai degraba problema ta sunt limbricii, care se produc in intestinul gros datorita consumului mult de lapte sau dulciurii.Nu e grav, si poti sa ii tratezi si acasa.Bea dimineata cate un pahar de lapte cald cu usturoi si nu consuma o jumatate de ora alimente sau alte lichide. Apoi in timpul zilei include la mesele tale tot ce poate fi consumat cu mujdei de usturoi, iar asa ii vei elimina. Sper ca ti-am fost de folos.

| Daddy4 a răspuns:

Asta nu e o problema care poti sa o rezolvi aici, sau cu remedii naturiste, mergi urgent la un medic, ai nevoie de o analiza ca sa vezi ce fel de "oxiuri" ai. Nu amana ca ai sa devii un cuibar de oua si ai sa-i imbolnavesti si pe cei din jur!