| Mistiss a întrebat:

De doua zile imi este rau. In prima zi m-a durut burta (am rezolvat problema asta) si in a doua zi mi s-a facut rau (greata). Noaptea am varsat o data, si de dimineata o data (vars de fiecare data cand mananc, beau ceva). Am inceput tratamentul asta: Iau anti-voma de trei ori pe zi si beau ceai cu lingura. De pranz am mancat paine prajita, in rest ceai. Acum ma simt mult mai bine, dar inca nu sunt sigura daca pot sa beau cata apa vreau si sa mananc ce vreau (mai ales dulciuri laughing ). Imi puteti propune ce tratament sa mai iau, ce sa fac? Si doar daca stiti, ce mancare as putea manca mai des si cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o indigestie.
Ceaiul si painea prajita sunt ok. De asemenea, daca ai prin casa sucuri (Fanta, Sprite) bea cateva, dupa ce lasi sa iasa acidul din ele. Ai nevoie de zahar, daca nu vrei sa te trezesti cu dureri musculare maine.
In general indigestia trece intr-o zi, doua.
Poti deja sa incepi sa bei apa si sa mananci chestii mai usoare, gen supa, pilaf, orez etc. Tine regimul asta inca o zi sau doua si dupa vei putea sa mananci orice vrei. Eventual poti lua de la farmacie motilium, iar daca nu gasesti continua tratamentul pe care il ai, din nou, doua trei zile. Iar dupa poti incepe usor sa mananci dulciuri.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai ai fost la medic? ti-a pus un diagnostic? orice sfat care merita a fi luat in seama ar fi sfatul medicului.
Nu lua tratament dupa ureche.
O zi bunahappy

| AdrienWH a răspuns:

Mai bine ai consulta un doctor.Nu iti face nimic.Si eu am patit exact ca tine si am fost la doc.si mi-a dat nu stiu ce pastile si nu am mai avut nimichappy big grin