| Anonimă1666 a întrebat:

Buna tpu.Cum sa scap de senzatia de greață si voma din cauza bauturii? A trecut deja o zi.Am incercat tot ce era pe net dar efectele nu au fost de durata. As vrea sa vomit dar nu pot, am senzatia aia, mi-am bagat si degetele in gat dar nu pot voma..As vrea asta ca sa scap de senzatie. Dupa ce am baut, in dimineata urmatoare ma simteam rau, vomitam si apa pe care o beam pentru ca eram deshidratata.Am mancat 2 felii de paine prajita si mi-a mai trecut senzatia, ma durea si stomacul. Dupa 2 ore am mancat 3 banane si am baut apa minerala.La pranz am mancat o supa.Acum am mancat cartofi prăjiți dar am senzatia de voma si greata.
Nu m-am mai imbatat niciodata asa, a fost prima data. Nici nu mai vreau sa patesc asta.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa betie zdravana, te poate ajuta la vomat:
Faci un litru de cafea turceasca, in care pui 100 grame de cafea si tot atat zahar.
Cand inca este cald, amesteci si 100 grame de sare si o lingurita de sare de lamaie.
Bei toata cafeaua repede, cat este inca calda.

Atentie!
Sa fii pregatit unde sa vomezi cand porneste! big grin

| alina2k18 a răspuns:

1 Metoclopramid si trece.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. zeama de la o lamaie+o lingurita de zahar si iti faci o imonada naturala; de preferinta rece. 2. eviti orice aliment prajit, ori prea gras. 3 consuma 1-2 grapefruit. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama de varza.

| alex15ccc a răspuns:

Bea cu masura, trebuie sa-ti cunosti limitele.
ai grija ce bei, un alcool ieftin si de proasta calitate da o mahmureala cumplita si fii atent ce bauturi combini,
o sa-ti traca grata pana maine, manana bine, bea o cafea strong, iesi afara la o plimbare si odihneste-te.

| yulyan32 a răspuns:

Bea niste moare ( zeama de la muraturi) crede-ma ca iti trece in 5 minute, de preferat de varza, dar e bun si de alt fel.