| anonim_4396 a întrebat:

De un an si jumatate am scolioza usoara in zona lombara. Am facut 10 zile de masaj, 3 zile de alergare, 50 zile de gimnastica si 30 de zile de sport la scoala, dar inca am scolioza chiar si cand stau drept. Va rog, cum scap de scolioza lombara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facand gimnastica medicala, special recomandata de un kineto-terapuet timp de 4-5 ani in fiecare zi. Scolioza nu se coreateaza in cateva luni ci in multi multi ani.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cel mai recomandat in cazul tau este sa iei neaparat legatura cu un medic specialist ortoped( initial) si ar fi bine sa iti cauti si un kinetoterapeut pentru ca vei avea nevoie. De aceasta problema nu vei scapa foarte usor, trebuie sa ai foarte multa rabdare. Timpul de vindecare difera de la om la om, depinde si de cat de grava este problema in momentul in care incepi tratamentul.

| KnowEverything a răspuns:

Cati ani ai?