| alexandrutoxic a întrebat:

Salut TPU! De vreo cateva zile am varicelă. Imi dati niște sfaturi cum as putea preveni boala? Și este bun aerius pentru mâncărimi la varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varicela din fericire nu se mai contacteaza si a doua oara (doar ca virusul ramane in organism si se poate activa din nou)
Cea mai bune cale de a evita acesta boala (in general, ca acum nu mai este cazul) este vaccinarea si sa nu stai cu persoane care o au (e extrem de contagioasa).
Cand aveam vreo 6-7 ani am stat putin langa verisorul meu care o avea si imediat m-am imbolnavit si eu.
Am ramas cu o mica cicatrice deasupra spancenei drepte (doua puncte, ca o muscatura de vampir).
Lumea crede ca nu imi place, dar mie mi se pare cool.
Deci ai grija sa nu te scarpini.
Si sa stai in,, carantina" ca sa zic asa.
Multa sanatate! happy

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu am avut la inceputul anului. De prevenit nu mai ai ce sa previi daca tot o ai... legat de mincarimi si ce mai ai ca manifestari externe, eu am folosit Xyzal si a fost eficient. Combinat - foarte important - cu un regim alimentar cit mai vegetarian, vegan chiar daca e posibil. Fara prajeli, fara dulciuri, fara lactate.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Cum sa o previi dacă o ai deja?
Cred că ți-a afectat și puțină materie cenușie.