| kitra97 a întrebat:

Salut TPU. De vreo doua saptamani imi tot ies afte bucale... ma tratez cu glicerină boraxată. Imi trece intr-un loc si imi iese intr-altul. Acum am pe limba de cateva zile si nu pot sa vorbesc fiindca ma dor. Ce tratamente stiti pentru asa ceva? Mersi anticipat, dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aftele alea ies din stomac, numai minca carne, nici tocata nici prajita, numai bea lapte iaurt smîntînă, numai minca deloc fastfood, toate aceste afte bube le ai de la ficat si din stomac ai obosit ficatul, nu ai spus ce varsta ai daca fumezi renunță definitiv la țigări. Trebuie sa te vada un medic gastroenterolog sa ti faca analize si endoscopie si ecografie, fara astea nu poate pune un diagnostic corect.

| kitra97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-am lăsat de tigari dinainte sa imi iese aftele... am 25 de ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Inceteaza sa mai bei lapte si sa mananci branzeturi, ca aftele ies de la lactate.
Aftele NU ies de la tigari ci de la sensibilitate la lactoza.

| gemeni6226 a răspuns:

De acord cu ceea ce a scris Cristi din Bucuresti deci sa schimbi meniul sa faci dieta, ceea ce as adauga eu in plus sa nu mai folosesti glicerina boraxata ci BiSeptol cu Argint coloidal fara alcool spray :are efect antiiinflamator;
Reduce infectiile bacteriene, fungice si virale de la nivelul cavitatii bucale si faringelui;
Contribuie la controlul si preventia candidozelor;
Benefic in faringita, amigdalita, raceala, viroza, sinuzita;
Asigura dezinfectarea cavitatii bucale si are rol cicatrizant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva nu priește organismului tău.Dă cu bicarbonat pe afte și ține un pic de regim câteva zile.