| fredimax a întrebat:

deci m-am trezit azi pe la ora 7:30, si am mancat un kinder bueno ( prima mea masa ) kinder bueno contine 2 batoane, si le-am mancat asa pe stomacul gol, e risc sa fac diabet? oricum nu voi mai manca asa ( am 12 ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Nu faci diabet zaharat de la un Kinder Bueno...nici daca mancai mai multe. Diabetul apare datorita unor dereglari ale pancreaslui si nu se face asa usor. Dar daca esti ingrijorat in aceasta privinta poti sa faci un test de glicemie.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu se face brusc de la un dulce. Diabetul e o dereglare a metabolismului si apare in timp

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai linistit ca diabetul nu se face asa usor! E mai bine decat sa nu mananci deloc.
Si oricum diabetul este o boala a pancreasului.

| aXy99 a răspuns:

Stai calm, nu. Stiu persoane (printre care poate si eu) care mananca multe dulciuri si n-au nicio problema. Dupa ce mananci ceva foate dulce (ciocalate, prajituri) ar fi bine sa mananci si un fruct (un mar, o banana etc.).

| grab a răspuns:

Nu patesti nimic de la atata lucru.
ideal ar fi ca dimineata sa mananci un sandwich facut de tine cu putin din fiecare: 1-2 felii de muschiulet, putina branza sau cascaval, 1-2 frunze de salata, castraveti sau rosii, un ou fiert taiat rondele. dulciurile mai spre pranz.

| bubuuu2349 a răspuns:

Nu se ajunge pana acolo, dar sigur vei avea probleme cu stomacul daca continui asa sad