| generator3 a întrebat:

Salut TPU,
deci stau pe pc de la 9 ani si de la 10 ani stau 7-8 ore pe scaun in fiecare zi (in afara de vacante si chestii) nu aveam nici o problema dar la 11 ani, intr-o zi a inceput sa ma doara putin spatele dar la 12 ani jumate intr-o zi a inceput sa ma doara atat de tare incat imi venea sa tip de durere si acuma ma doare pe fiecare zi cate putin.
Ocazional o mai pun pe mama sa imi faca masaj pe spate si ma simt mai bine.
Solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Orice durere indica ca un organ se afla in suferinta. Odata ce a aparut, durerea te obliga sa mergi la un medic --- mai ales ca esti in plina perioada de crestere si dezvoltare! Durerea poate avea cauze medicale serioase care nu se rezolva numai cu reducerea numarului de ore de stat pe scaun sau cu masaj.

| mgtow a răspuns:

Nu mai sta atatea ore pe scaun, poti face hernie de disc

| Erika11 a răspuns:

Nu e deloc bine sa stai atata timp pe scaun mai ales la calculator!
Copii nu ar trebui sa stea mai mult de o ora la calculator.
Incearca sa reduci treptat statul la calculator, sa stai o ora, maxim 2 pe zi. Mai iesi si tu pe afara.