| Adriaw48 a întrebat:

Eu si soția mea ne dorim un copil.
De două luni tot incercam si ea nu rămâne însărcinată.
Cum sa ramana însărcinată mai repede?
Ea a avut o infecție urinara si a luat tratament.
Oare sa ii fi cauzat asta?
As dori seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acu vă arde de făcut copii? în timpurile astea oribile? nici nu știi dacă o să mai ai job sau cu ce te întreține când se termină nebunia, cum să te gândești la un copil acum care implică costuri foarte mari? în plus astea nu-s vremuri optime pentru o gravidă care trebuie să facă vizite la ginecolog, multe cabineteffiind închise în perioada asta

| Violleta2022 a răspuns:

In situatii de pandemii NU te gandesti sa faci copii, ci te feresti, de riscul sa concepe un copil cu posibilitati sa aiba malformatii congenitale, debilitati sau sa-ti pui iubitei in pericol, din cauza acestui virus mortal.

In ce priveste infectia urinara, nu afecteaza sau influenteaza deloc, posibilitatea de a ramane gravida.
Vad ca nu sunteti casatoriti, deci "iubita" sau "concubina" sunt termenii cei mai ciorecti pentru situatia voastra.

| alina2k18 a răspuns:

Sa se duca la medic sa isi verifice trompele.

| Panamax a răspuns:

Cunosc doua cazuri care au incercat cativa ani sa aiba copil si pana la urma au acceptat situatia si au infiat. Apoi ambele au ramas insarcinate.
De ce va grabiti asa de tare? Aveti toata carantina la dispozitie.

| Adriaw48 explică (pentru Panamax):

Ne dorim mult un copil.

| Panamax a răspuns (pentru Adriaw48):

Consolidati-va mai intai relatia dintre voi doi.Copilul o pune la grea incercare.Si vine cand va mai relaxati putin.Acum cu virusul la usa numai ralaxati nu sunteti.

| Adriaw48 explică (pentru Panamax):

A fost conceput dinaintea virusului

| Panamax a răspuns (pentru Adriaw48):

Inca nu ati conceput nimic.Doar ati incercat. Poate ca nu este momentul potrivit.Subconstientul vostru stie mai bine de ce se opune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul ginecolog va spune care este problema, daca acel tratament ar putea fi un motiv. Cum sa ramana insarcinata mai repede? Nu va opriti din a incerca, va rugati celui de sus pentru a capata darul de a avea un copil. Trebuie sa vezi daca problema nu este cumva la tine, oricare din cei doi parteneri poate sa aiba ceva probleme care sa impiedice aducerea pe lume a unui copil.

| AnnabellaBB a răspuns:

Eu încerc de 13 luni. Am luat și eu tratament pentru infecție urinara, dar n-are nicio treaba. Am fost la ginecolog, nu este nicio problemă, nici la soț. Fă-ți și tu o spermograma. Tot timpul spuneți ca e de la femeie, dar la voi nu va gândiți?

| romeo78 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Pentru că suntem o lume de misogini, p lume în care femeia este acuzată de toate relele, inclusiv supusă torturii de a merge la ginecolog, de a face fel de fel de tratamente, de a înghiți fel de fel de pastile. Bărbații cred că dacă ejaculează în vaginul partenerei e de ajuns ca să rămână gravidă!
Însă, nu cunosc ce înseamnă sperma, nu cunosc nimic despre spermatozoizi, nu cunosc compoziția spermei!
Asta este viața!

| Adriaw48 explică (pentru AnnabellaBB):

Nu am spus că e neaparat de la ea

| UnGalago a răspuns:

Bună!
Conform statisticilor, fertilitatea, atât în cazul femeilor, cât și în cel al bărbaților, este din ce în ce mai afectată (de factori precum alimentație, poluare etc.).
Așadar, în primul rând cred că ar trebui să vedeți dacă sunteți amândoi ok din acest punct de vedere (cred că există și în farmacii astfel de teste, de fertilitate).
Apoi, există și alți factori importanți în proces (contează în ce perioadă a ciclului menstrual este ea, gen ovulație, care e starea generală de sănătate etc.).

Recomandat ar fi să consultați un specialist. De asemenea, nu vă panicați.
Eu personal nu cred în minuni, însă cred că înainte de a spune că nu se poate trebuie să îl analizăm mai bine pe de ce.

Nebănuite sunt căile organismului. Mult succes!