| rRamses a întrebat:

ieri cand eram la fotbal un prieten avea un sambure destul mic si l-a aruncat in gard si mi-a sarit in ochi pe sclera (partea alba). Ideea este ca acum am o mica pata rosie inca de ieri atata tot, ochiul nu ma ustura sau ma doare si vad normal.
O sa imi treaca roseata sau ar trebui sa pun niste picaturi pentru ochi? ca la doctorul oftalmolog nu pot sa ma duc pana luni ca este in concediu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Va trece dar ai grija la vedere. Cum simti ca nu mai vezi bine sau in ceata, mergi la oftalmolog. Sunt periculoase sangerarile oculare.

| rRamses explică (pentru AdelinaC):

Dar daca pun niste picaturi pentru ochi se poate intampla ceva?

| AdelinaC a răspuns (pentru rRamses):

Depinde ce picaruri sunt. In general nu ar trebui sa iti faca rau. Cu ce vrei sa te dai?

| rRamses explică (pentru AdelinaC):

Tobradex

| AdelinaC a răspuns (pentru rRamses):

Poti sa te dai, nu are ce sa iti cauzeze, iar daca apar efecte adverse, intrerupe picaturile si mergi la oftalmolog pentru un consult.

| mgtow a răspuns:

O sa treaca.

| CatalinPTM a răspuns:

Daca nu trece de la sine, ar trebui sa mergi la medic.