| yeah219083742196u231879t6q a întrebat:

in ultimele zile am avut foarte mici dureri in zona abdominala, mai exact in zona ficatului, sub coasta gen, si banuiesc ca este apendicita din moment ce mama a avut aceleasi simptome in aceeasi zona a corpului cand era de varsta mea(17 ani).
Durerea nu e una foarte mare, insa este constatabila. Este ca si cum coasta mea ar intra in coliziune cu ceva, atingerea zonei nu produce nici un fel de durere, pot sari, alerga si toate cele. In mod normal m-as duce la medicul de familie si as face operatia cat mai repede, insa peste o saptamana am un eveniment foarte important la care trebuie sa particip si saptamana aceasta este una destul de plina. Credeti ca mai poate astepta o saptamana? Avand in vedere ca, din nou, "durere" e un fel exagerat de a spune pentru ca senzatie este doar una de deranj. Credeti ca se poate agrava daca nu ma duc la medic cat de repede? Astept raspunsurile voastre si, bineinteles, ofer funda. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand asi dorii sa-ti spun ca, penticita nu se afla este sub coaste, ci in burta (pelvis), sub buric, in partea dreapta spre incheietura piciorului, iar durerile aferente ei, radiaza la incheietura piciorului drept.

Cand sunt prezente dureri sub coasta, in partea dreapta, inseamna ca ficatul, bila sau intestinul gros, sunt inflamate.
In cazul acesta, se recomanda hrana dietetica (multe fructe si legume crude, fierte sau fripte, carne fara pic de grasimi, fara prajeli, fara afumaturi, fara sosuri, fara preparate din carne, fara tocaturi, fara varza si fasole, fara sucuri acidulate, fara coca-cola si inghetata, fara alcool). Trebuie odihna multa si ceaiuri care detoxifica ficatul si colonul (intestinele):
http://www.gandul.info/......or-2343872

Sanatate maxima!

| Holy2010 a răspuns:

Apendicita acuta este o urgenta chirurgicala! Ai 17 ani nu 10 si chiar daca nu ai studii medicale trebuie sa intelegi ridicolul si absurditatea intrebarii online in locul unui consult de specialitate. Tu chiar te lasi pe mana unor copii in loc sa mergi la medic? Sau crezi ca o urgenta asteapta doar pentru ca tu ai un eveniment important? Nici macar un medic pe baza a ce ai descris mai sus si fara investigatii clinice si paraclinice nu are cum sa iti puna diagnostic. Norocul tau e ca simptomatologia descrisa nu are nimic cu tabloul tipic in apendicite. Mai degraba o banala nevralgie intercotala sau patologie biliara. Doar un medic poate sa deceleze cauza si sa indice tratament.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Bineinteles ca un consult medical este recomandarea principala in orice situatie de natura medicala. Deci indiferent de cat de aglomerata va fi saptamana ta viitoare, ideal este sa faci o programare, poate va dura totul mai putin decat te astepti. Si vei avea un raspuns avizat. In alta ordine de idei, ia in considerare de cat timp simti aceasta durere si cum evolueaza - creste sau scade in intensitate sau e constanta? Gandeste-te ca o apendicita ajunsa la extrem se poate solda cu o peritonita, deci poate fi fatala. Si sanatatea si viata ta e mai importanta decat orice alt eveniment! Sanatate!