| aalyn21 a întrebat:

In urma cu vreo luna si ceva, in timp ce eram la un concert am simtit o ameteala puternica cateva secunde, iar dupa mi am revenit, dar am ramas cu o stare de dezechilibru, lipsa de energie si o usoara ameteala, ca dupa 2 beri...In fine, am asteptat, am zis ca trece de la sine, dar pe langa aceste simptome a mai aparut ceva.Astazi am dat sala pentru permis auto si de emotii inima parca vroia sa mi iasa din piept si am simtit niste furnicaturi in varful degetelor de la ambele maini. Furnicaturile au disparut odata ce au trecut emotiile.Mentionez ca mi am facut analize de sange si au iesit in limitele normale.Am 19 ani, 180 cm, 90 kg, sunt fumator de vreo 3 ani. Tatal meu a avut problem eneurologice, dar nu stiu exact despre ce e vorba.Si mie imi spune tata ca as avea la fel, dar nu stiu ce sa cred. Daca ati avut astfel de probleme, sau stiti despre ce ar fi vorba, as fi recunoscator daca mi ati spune si mie.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu cred ca e o problema neurologica ci mai de graba una cardiologica ...Incep sa cred ca ai Hipertensiune arteriala, in cazul in care vrei sa mai povestim despre afectiunea ta, add pe YM Luca_bogdan39@yahoo.com

| dracidus a răspuns:

Ai cumva probleme cu transpiratia? Ai remarcat in ultima vreme (sau pe-aproape) ca ai extremitatile foarte reci si umede? Daca raspunsul la aceste intrebari este "Da", nu trebuie sa te ingrijorezi. Cel mai sigur e o lipsa de calciu care incepe sa se simta in organism. Cel mai bine e sa te duci la medicul de familie, care iti va da trimitere sa faci niste analize la sange care, cel mai probabil, va confirma asta.

Problemele neurologice apar dupa o foarte buna bucata de viata, sau daca esti fumator inrait (fumezi de 15-20 de ani cate 7-8 pachete pe zi, bei minim 1 pet de 2 l de bere si iei si cafea). Sau daca ai primit o lovitura foarte puternica la cap.

Orice ar fi, nu ti-ar prinde rau niste analize la sange. Dat fiind faptul ca esti si fumator, pierzi foarte mult calciu pe baza fumatului. Si, pe langa asta, s-ar putea ca fumatul sa dea niste probleme cu stomacu (aciditate sporita). Niste analize te vor linisti 100%. Ideea e sa le faci!

| aalyn21 explică:

Am uitat sa specific ca am facut ekg si a iesit in regula,tensiunea a fost 10,7,dar am inteles ca ar fi ok.Mi am facut si ecografie abdominala care lafel nu a evidentiat probleme...Analize de sange mi am facut si zilele acestea o sa le repet.Multumesc oricum pentru raspunsuri!