Întrebare recomandată | eudinnou a întrebat:

ma doare rinichiul stang, m-am trezit dimineata, nu am covoare in casa deoarece le-am spalat si am mers la toaleta eram descult fara ciorapi si nimic pe gresie, dupa care m-am pus in pat si am simtit ca ma ia un pic de durere la rinichi chiar si acum o am si burta parca ma doare putin (sunt baiat) ma gandesc ca o fi de la umblatul descult, vreun remediu sau orice, ce as putea sa fac sa imi treaca, medicamente etc happy Dau funda si va rog fara bataie de joc happy multumesc mult! Probleme cu urinatul nu am e aceeasi culoare, nici o durere nimic doar rinichiul stang ma doare si burta putin si atat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Ar trebui sa ti treaca cu o baie fierbinte in zona rinichilor si apoi fugi si stai la caldurica intr o plapuma pana se raceste singura zona aia.a! si bea multa apa! dar multa!

si daca nu iti trece revin o cu intrebarea. nu vreau sa te trimit aiurea si inutil dupa pastile, ca nu e bine sa le iei asa dupa ureche.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu am fost odata la doctor ca ma intepa in piept si eram foarte ingrijorat de durerea aia. M-a linistit si mi-a zis ca nu-i decat o nevralgie intercostala.
Nu poti fi sigur ca este rinichiul, decat daca ai mai trecut prin asa ceva. Poate durerea sa radieze de la vezica biliara, sau de la pancreas, sau poate fi o nevralgie cum am avut eu. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa te duci la medic, iar daca te doare foarte tare, pana ajungi la el sa iei 1/2 aspirina. Nurofenul ar fi mai eficace, dar daca problema este chiar la rinichi nu este indicat. Manca ceva inainte de a lua pastila.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poate fi o colica renala, ca efect al unei usoare cantitati de nisip la rinichi, cumulata cu o raceala.De obicei sunt crize scurte, ca niste cutite la nivelul spatelui, apoi durerea coboara spre picior, cu acutizare in zona testiculelor.E BINE SA MERGI LA MEDICUL DE FAMILIE PENTRU A-TI PRESCRIE UN TRATAMENT, ALTFEL DURERILE SE POT ACUTIZA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o raceala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa incepi sa nu mai stai descult, ca uite ce patesti!
Stai la caldurica in pat, poti face o baie fierbinte.
Te duci la medic daca se inrautateste situatia.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/durere-a-rinichiului-stang
Te pup!

| Hevnoraak a răspuns:

Eventual stai la căldură câteva ore poartă șosete de acum.
Dacă durerea persistă du-te la medicul de familie.

| AngelHugz a răspuns:

Hmm...

| BadSirChaos a răspuns:

Da,e de la umblat descult pe gresia rece,si eu patesc des,trece de la sine, daca nu, consulta-te cu un medic, e posibil sa fi racit la rinich, sau la oua daca doare mai tare cand faci pipi (am incercat sa nu folosesc cuvinte mai obscene)

| Ioana200315 a răspuns:

Stai la caldura si fa o baie fierbinte!

| ProGaMeR21 a răspuns:

Fa obaie fierbinte. Odihnestete putin in pat cand te scolo bea cat mai mult ceai de tei sau musetel fierbinte eventual cu niste biscuiti simpli.Si daca te simnti mai bine eventual sa-ti pui papuci sa nu mai umbli descult prin casawinking

| eudinnou explică:

De fapt, am fost la doctor ca n-am mai putut ma dura ingrozitor am o piatra de 8 Milimetri la rinichiu stang si urmez un tratament, va trebuii sa o elimin prin urina, ce ziceti la 8 milimetri va durea asa tare?