| mberleal354 a întrebat:

Ma simt foarte singura,sunt intr-o stare depresivă si ma simt foarte naspa.Am impresia ca deranjez pe toata lumea ca nimeni nu ma iubeste si toți sunt impotriva mea
Nu stiu ce sa fac sa-mi recapat încrederea în mine,de exemplu cannd ma ganesc ca, incredere in sine este buna imediat am din nou acel gand trist
Ajutati-ma sa-mi recapat încrederea in sine sad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este timpul ca sa-ti distragi privirile de la tine.
Cred ca ai nevoie de cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/cel-asteptat-de-veacuri-viata-lui-iisus
Iti spun ca nu o vei mai lasa din mana.

| ash87 a răspuns:

Poti sa incerci variantele de mai sus, cu apelul la Dumnezeu sau sa-ti spui ca o sa treaca si ca este normal, poti sa mai incerci sa te incurajezi singura si sa iti intrebi mintea de ce nu te ajuta cu ganduri bune, sa te gandesti ca toti oamenii trec prin perioade cand se simt singuri si ca ajuta sa vorbesti cu prieteni, rude si apropiati, sa iti spui ca logica nu sprijina ipoteza ca toata lumea ar fi impotriva ta si celelalte ganduri naspa, adica sa incerci sa porti discutii pozitive si deschise cu tine insuti, si daca mintea se opune, sa insisti putin, sa recapeti putin controlul in felul asta ca sa nu mai zburde sentimentele triste. Dar daca incerci si nu reusesti si simti ca nu razbesti, cel mai bine ar fi sa ajungi la un psiholog pentru cateva sedinte. Psihologul nu e un capat de tara, si daca e un psiholog bun s-ar putea sa vrei sa revii si dupa ce iti recapeti starea de bine, pur si simplu pentru discutiile interesante. Dar daca ai vreun dubiu ca psihologul la care incerci ar fi bun la meseria asta, sau daca simti ca nu vorbeste pe limba ta, nu ezita sa incerci si cu alt psiholog, in ziua de azi se gasesc aproape pe toate drumurile si nu toti sunt ok. Iti urez bafta si mai ales ganduri sanatoase! happy

| Himynameis a răspuns:

Chestiile astea le ai atunci cand esti inca mic adica pana in 18 ani este normal pentru ca esti obisnuit sa fii alintat si iubit si sa primesti numai atentie de la cei din jur sau parintii tai. Asa eram si eu inainte credeam ca toata lumea are ceva cu mine si ma uraste dar cu timpul mi-am dat seama ca de fapt toate astea se intampla doar in mintea mea pentru ca fiecare om are problemele lui si nu are timp sa stea sa dea atentie la altii, crede-ma ce zic cand o sa cresti nu vei mai gandi asa ai sa vezi si o sa se schimbe radical totul. O sa razi de tine ca te simteai asa
Numai bine ☺️!