| anonimus010101110 a întrebat:

Salut TPU, mananc multa carne, foarte multa, cam doar carne sa zicem, n am probleme cu constipatia sau chestii de genu dar de la o vreme parca orice alta mancare, inclusiv carne, mi se digera greu, la modu ca bag o salata si un sandwich si le simt in burta 4 ore, le simt efectiv ca stau acolo si e enervant, parca stau sa imi vina in gat si nu alta. tin sa precizez ca doar de 6 7 luni am inceput sa mananc cam doar carne, bun, ca sa ma fac inteles, nu vreau comentarii de genu schimba ti dieta sau diagnosturi, pur si simplu am nevoie de niste sfaturi pentru o digestie mai usoara in timp f rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca nu-ti convine sa ti se spuna ce sa mananci, dar dupa cum vezi, mancand numai proteina starea ta de sanatatea a inceput deja sa dea rateuri.
Deja a inceput constipatia, dar curand vei observa si schimbari mai mari, analize medicale mai proaste, dureri de stomac, ficat marit, pietre la rinichi, dureri de cap si migrene... uite aici lista:
• Stare de oboseală epuizanta, stare de nervozitate, irascibilitate
Scade concentrarea mentala
• Oboseală a ficatului și a rinichilor (risc formare de pietre la colecist si rinichi)
• Constipație
• Durere de cap
• Tulburări de dispoziție
• Tulburări ale ciclului menstrual
• Respiratie urat mirositoare
• Creșterea colesterolului și a trigliceridelor
• Risc crescut de gută
• Risc crescut de cancer colorectal

Dieta bogată în proteine care conține multă carne roșie și o cantitate mare de grăsimi saturate duce la un risc crescut de boli de inimă și cancer de colon, în timp ce dietele bogate în proteine din sursă vegetală nu prezintă aceste riscuri, potrivit specialiștilor de la Harvard.

| anonimus010101110 explică (pentru Violleta2022):

Da mi un plan de dieta usor de urmarit si ieftin te rog, macar pe o zi, daca nu o sapt

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu exista dieta pe 1 zi!
Este recomandat sa manaci sanatos, la toate 3 mesele zilnic, iar daca vrei sa slabesti, trebuie doar sa reduci numarul de calorii.

Nutritionistii si dieteticienii spun ca o farfurie de mancarea sanataoasa si normala trebuei sa contina:
1/3 legume
1/3 carbohidrati
1/3 carne sau peste
Acum, daca tu doresti sa slabesti este indicat sa mananci maxim 1000- 1200 calorii pe zi, adica cate 350-400 calorii la fiecare masa (avand 3 mese pe zi) si compuse cum am scris mai sus 1/3 din fiecare categorie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Supa/ciorba cu... carne, mananci? big grin

| anonimus010101110 explică (pentru DoarBogdan):

Tot cu carne, e prea buna, mai ales aia afumata, obisnuiam sa mananc si supa, dar m-am lasat

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonimus010101110):

Pai cum sa te lasi? Mananca mai des supa, ajuta big grin

| anonimus010101110 explică (pentru DoarBogdan):

Ar merge, chiar daca n am mai mancat de mult e buna, da nu prea tine de foame idk

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonimus010101110):

Pai asta la inceput. Dupa mananci si felul principal.
Asta ar fi o varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea nu are fibre deloc. Pâinea albă are fibre foarte Scaźute, și se simte ca un burete uscat în burtă. De asta și rezistă 2, 3 sandvișuri de ține de la 07:00 până la 11, 12. Pâinea nu o mânca goală dacă obișnuiești. Legat de carne, Colonul nu digeră complet carnea. Ea este bună, dar bea și multa apă după carne, apoi un măr, o pară, struguri etc.

Fibrele ajută mai ușor colonul să digere mâncarea. Să mănânci așa, până faci ca mine, o să ai hemoroizi dacă nu ești preventiv. Eu beam apă decât când simțeam nevoia, adică două căni de apă pe zi, in rest mâncam mereu sandvișuri cu salam, carne fripta, chiftele de carne, ouă fierte tari etc si mâncare lichidă mai putină.

Dacă mănânci și cartofi prajiți, asta este nesanatos. Cartofi sunt așa de prajiți și uscați ca zgârie, și începe să înjunghie colonul însă efectele nu se simt la început ci în anii. Cartofi cei mai buni, sunt înăbușuți.

Tecile, ciupercile, spanacul, dovlecei, varza, mazăre, fructe merele perele, au fibre.

| existential a răspuns:

Poate e din cauza ca mananci prea mult. Te balonezi si iti vine inapoi pe gat. Nu zic sa schimbi dieta, doar sa mananci mai putin.
Sau uita-te la tv ca tot recomanda pastile pentru stomac laughing

| anonimus010101110 explică (pentru existential):

I mean, ai dreptate putin, si eu mananc cam mult, dar cum sa mananc mai putin, nu mananc de plictiseala, mananc doar de foame, iar cand mi e foame bag la cisterna sa am pe 2z

| existential a răspuns (pentru anonimus010101110):

Daca zici ca mananci doar carne, poti sa-ti cumperi mai putina si asa o sa mananci mai putin. Sau gatesti mai putina si restul o pastrezi cruda, ca sa nu o poti manca laughing
Fii atent cand mananci ca sa te poti opri la timp. E aceeasi chestie ca la alcool. Daca vrei sa nu te imbeti trebuie sa ai grija la cantitate.