| xVictor a întrebat:

Nu stiu ce am facut Azi-noapte iar azi m-am trezit cu degetul aratator de la mana dreapta aproape paralizat :/. NU pot sa-l misc mai deloc, in sus are o limita, in dreapta are o limita. stanga dreapta la fel, cand ajungi la acea limita tine-te tare ca vine durerea insuportabila de zici ca ti-l smulge careva. Sfaturi va rog? Ce ar putea fi... Mana este putin umflata. Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Misca-ti degetul cu cealalta mana, rotindu-l si in ambele directii.
Daca doare si peste un jumat de ora, atunci mergi la medic, poate ai o ruptura!

| xVictor explică (pentru Bula):

Cred ca daca era ruptura nu-l mai puteam misca. oricum. am facut o miscare cu mana respectiva timp de 10-15 min si mi-a mai trecut putin. dar doar putin.

| Bula a răspuns (pentru xVictor):

O entorsa se poate pune la loc repede, chiar de tine, doar trebuie sa fii atent si sa simti unde-i e locul si pozitia normala.
O ruptura de os se poarta in ghips 6 saptamani.

| xVictor explică (pentru Bula):

Si cum o reglez? ma doare si la jumatatea degetului si acolo unde se combina degetul cu palma. xD

| Bula a răspuns (pentru xVictor):

Vaaaaai!
Prin miscare, sa-ti-l pui la loc.
Daca nu te descurci, mergi la ortopedie.

| xVictor explică (pentru Bula):

Nu stiu ce e :/ nu stiu ce are. cred ca e dat peste cap. os fi picat pe undeva habar nu am :/ dar ma doare foarte rau si nu mai am deloc forta in mana respectiva, mai mult, am pus intreabarea sa vad daca aflu ceva... ca eu degeaba misc de el, am tras brusc. l-am dat in toate partile si tot asa e. rolling on the floor

| Bula a răspuns (pentru xVictor):

Au trecut 6 ore de cand ai postat intrebarea.
Daca nu s-a ameliorat, inseamna ca e mai mult de o luxatie, poate o rupere (os sau ligament). In acest caz mergi la doctor, sa-ti faca radiografiere!

| xVictor explică (pentru Bula):

Nu cred ca e ceva rupt... daca era nu-l mai puteam misca. zic si eu... xD Multumesc oricum :/ poate o sa merg. sa vad daca-mi trece pana maine.

| Bula a răspuns (pentru xVictor):

Pune compresa cu apa rece (o batista inmuiata), ud-o la intervale de sfert-jumat de ora, sa reduca inflamatia...

| OoBunnyoO a răspuns:

Pune niste gheata si incearca sa faci niste exercitii usoare cu degetul respectiv. Daca si in cateva zile tot te doare, atunci poti sa mergi la doctor. Eu la un moment dat am adormit cu calcaiul pe bara de metal de la pat si m-a durut cateva zile dupa. Se mai intampla, nu ai de ce sa iti faci griji.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Ai adormit pe el sau intr o pozitie ciudata a degetelor.Eu prefer cand dorm sa imi pozitionez mana in palma intr-un anumit fel ciudat si cand ma trezesc degetele zunt taiate practic de durere laughing) Nu face nimic... Asta este motivul :* Si daca te ai duce la doctor ar rade de tinelaughing Fa exercitii cu acel deget

| xVictor explică (pentru GeorgianaDiaconu):

M-a durut inainte sa ajung acasa si cu mult timp dupa ce m-am trezit. Deci nu asta este raspunsul xD

| Idontunderstand a răspuns:

Ar trebui să mergi cât mai repede la medic, şi încearcă să nu mai duci degetul la acele limite.

| xVictor explică (pentru Idontunderstand):

La medic nu ma duc ca nu am nimic... mare branza o durere, iar eu tocmai asta faceam laughing il duceam la limite si inca o fac... Ce-ar putea fi?

| Idontunderstand a răspuns (pentru xVictor):

Ei bine, dacă nu doreşti, e treaba ta. Dar dacă mana sau degetul e umflat sau degetul are o temperatură mai mare decât restul mâinii, poţi pune nişte gheaţă. Însă îl poţi forţa din când în când pentru a-şi reveni, dar nu insista.

| xVictor explică (pentru Idontunderstand):

Ok, o sa vad cat de repede imi trece pentru e te putea rasplati.

| Idontunderstand a răspuns (pentru xVictor):

laughing