| Helsing18 a întrebat:

Nu stiu sigur daca sunt la categoria potrivita dar sunt cu siguranta pe aproape.Acum cam 5 ani de zile la un meci de fotbal am suferit o accidentare care s-a soldat cu fractura de peroneu si fisura de maleola la piciorul stang.Am facut in jur de 6-7 luni de recuperare dar inca simt dureri in articulatia gleznei.Daca fac efort mare si depun efort mare cu tot corpul, deci implicit si glezna, atunci nu mai simt dureri.Dar dupa ce ma racesc din nou apar si apar doar cand imping in varf pentru desprindere, sprint etc. Dupa sudarea osului sa depus ceva kalos si are un aspect umflat dar nu asta ma deranjeaza.As dori sa stiu daca as putea sa fac ceva sa nu mai simt aceste dureri.Merci anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am avut o fisura de maleola si resimt dureri dupa mult timp vreo 6 ani daca fac efort fara sa imi protejez piciorul cu o fasa elastica

| Danysan a răspuns:

Ideea e ca pentru o vindecare completa o sa necesite mai mult timp.Mi se pare absurd ca utilizezi acea zona pentru sprinturi -Bine ca nu ai cum sa te feresti, dar daca te doare nu mai face asta.Medicul ce a zis? E o zona care este foarte utilizata si greu se vindeca, dar acea formatiune adiacenta nu e normala.Vezi sa nu ti se vindece deplasat sau cu urmari nasoale pentru ca nu stai potolit. Stai calm pentru o perioada.

| Florenta16 a răspuns:

Crema antireumatica. Este cel mai posibil sa ai reumatism. Si eu am la mana dreapta pentru ca mi-am fracturat oscioarele de la nivelul incheieturii, dar cand incepe sa ma doara ma dau cu Ketonal Gel. Insanatosire grabnica oricum!