| Mwha a întrebat:

Pe scara de 1 la 10 cat de tare te doare cand ti se pune aparat dentar? Voi care aparat credeti ca este cel mai folosibil (si nu vorbesc din punct de vedere estetic )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| boboboy98 a răspuns:

Sa sti ca aparatul dentar doare prima luna pana te obisnuiesti dar este o durere usoara.Si eu am avut aparat dentar si dupa ce m-am obisnuit cu el ma mai durea doar cand mergeam la control si mi-l strangea (doar in ziua respectiva te doare).In rest nu este mare chestie te obisnuiesti rapid cu el si in timp nici nu iti mai dai seama ca il ai in gura.Iti recomand sa iti pui dala permanent deoarece este mult mai bun decat cel flexibil. Cunosc pe cineva care a avut aparat flexibil si nu i s-au aranjat dintii mai deloc.In schimb mie intr-un an si jumatate am ajuns sa am o dantura perfecta.Nu iti fie frica pentru ca nu ai dece.In plus cand ti se pune nu simti mai nimic.Succes. happy

| Mwha explică (pentru boboboy98):

Am intrebat ce fel de aparat in sensul de : aparat de metal, damon, invizibil etc. Dar iti multumesc sincer pentru raspuns; d

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si l-am purtat exact 2 ani de zile, sincer, doar primele 2 luni deoarece incepe sa ti se indrepte cum ar veni dintii, si da te va durea, o sa poti manca doar iaurt..lapte. si chestii din acestea foarte usoare. recomandare! nu manca ciocolata des! dulcet-uri. si chestii foarte dulci de asemenea si carte pateaza cum s-ar spune, deoarece o sa vezi ca ti se va pune pe acele masele din colturile gurii niste inele. ceva'n gen si nu poate sa intre mancare, dar oricum de strecurat se strecoara mici bucatele. de stiu eu ce. dar foarte mici, si ti se va curata mai greu mai ales printre aparat sunt niste stelute gen stelute, care se aplica cu o pasta pe fiecare dinte, iar printre acele stelute intra o sarmulita reala. subtirica pe fiecare luna dar nu primele 2-3 luni, ti se va pune din ce in ce mai mica/groasa ca sa ti se indrepte oricum daca nu este chiar asa de grav, adica daca nu ii ai foarte strambi nu este nici o problema, 1 an maxim presupun ca este gata., deci pe o scara de la 1 la 10, 4 este raspunsul, doar de durut, nu insuportabil dar oricum, ia sa imi spui iti pui si sus si jos? sau doar sus/jos? si chiar te-as ruga sa imi spui si unde ti-l pui la ce. clinica stomatologica prin mesaj privat!

| Mwha explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca este un secret, am 4 dinti strambi doi sus si doi jos, dar cei de sus sunt doar putin nu foarte rau, clinica stomatologica n-am ales-o inca, daca mi-ai recomanda una, ti-as fi chiar recunoscatoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mwha):

Eu iti recomand una, insa este din Pitesti. acum nu stiu unde stai tu, daca mi-ai putea spune si un Judet adica unde stai. clinica este din Arges, Pitesti, se numeste :
http://www.dentalhouse.ro/
Iti recomand doamna cea tanara, este pe atat de serioasa cat si de treaba, iti recomand cu toata increderea acea clinica, daca este vorbim la telefon, o cunosc personal, luna de luna ma duceam acolo si crede-ma. stiu prea bine ce stie si ce poate. la fel si sotul ei, acela m-ai facut ca sa spun asa, excelent domn, am avut si o problema cu o masea care era pe ultimul drum cum s-ar spune. si mi-a scos-o bine inteles ca nu a mai putut sa ii faca nimic, dar nu a durat mai mult de 15 minute, si de atunci cine imi zice daca stiu, ii recomand acest site si acesta familie.

| Mwha explică (pentru anonim_4396):

Eu stau in Braila, deci nu stiu daca voi putea ajunge pana in pitesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mwha):

Chiar nu stiu din Braila, asta chiar nu te mai pot ajuta, cauta pe internet si tu... clinici stomatologice care ofera, si ortodontie si chestii din acestea.

| R0co3 a răspuns:

Buna,
De pe o scara de la 1 la 10 - 0.
In prima luna de acomodare vei simti unele discomforturi si cand vei manca.
O zi buna,
Pa-Pa

| Zeppa03 a răspuns:

Nu doare deloc. Stai chill.