| bvkeny a întrebat:

Pot pati ceva daca am mancat cereale o singura data cu lapte nefiert?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Combinatia este una sanatoasa.
Si mie-mi place sa beau laptele, chiar proaspat muls, caldut, cu spuma, doar strecurat prin sita happy
Daca nu am ocazia, beau lapte de la automat si/sau pasteurizat, tot nefiert, s-au lasat sa se faca acru.

Daca ti-a placut, mananca si alta data, nu vei pati nimic!
Pofta buna!

| OAly a răspuns:

Te inseli Bula. Ce repede te grabesti sa dai eronat fara sa te documentezi. E foarte adevarat ce am spus.
Citeste asta chiar daca cunostintele mele nu provin din acest articol.
http://www.ziare.com/......ud-1117160

| Bula a răspuns:

Eu inca n-am vazut, dar nici n-am auzit de vreun mamifer (vaca, capra, oaie, dar nici vreo mama) care sa aiba VIERMI (?) in lapte! Rog cititorii TPU sa spuna daca au gasit vierme in lapte proaspat muls!
De aceea am spus: "laptele proaspat muls, caldut, cu spuma, doar strecurat prin sita".
Ulterior, daca masurile de igiena lipsesc, pot aparea muste si viermi nu numai in lapte, dar si in mancarurile din farfurie intr-un restaurant...

Eu nu invat si citez de pe diferite site-uri, ci vorbesc din experienta.

Si inca ceva: mie-mi e mai mare frica de laptele la cutie care are 1 an garantie, decat de laptele muls proaspat de la vaca de la tara!

| OAly a răspuns:

Eu am gasit 2 viermi albi de aceeasi culoare cu laptele in bol chiar dupa ce laptele a fost incalzit dar nu pana la punctul de fierbere. Se urcau pe biscuitele muiat in lapte. Ma mira chiar asemanarea lor cu laptele. Daca nu era biscuitele nu i-as fi observat. Nu degeaba la laptele nepasteurizat exista anunt ca "necesita fierbere"

| Bula a răspuns:

Acei viermi nu au iesit din vaca, ci ti-au ajuns ulterior in cratita, unde au umblat si mustele...

| OAly a răspuns:

Nu draga. Nu avea cum. In oalele mele nu intra muste ca le tin intr-un dulap si le spal din nou inainte de utlizare. Aici chiar n-ai nimerit-o. Din incapatanarea ta de ati sustine punctul de vedere nu vezi realitatea.

| Bula a răspuns:

Cat timp a trecut intre muls si fiertul laptelui (cu viermi)?

| OAly a răspuns:

Nu stiu exact dar nu cred ca are importanta. Infestarea s-a facut inainte de a ajunge in sticla. Eu cumpar lapte proaspat adus de la ceva ferma. E ambalat in sticle de plastic. Se aduce zilnic la magazin si stocul se termina inainte de a se termina ziua. Nu pot sa-ti spun cand a fost muls dar eu l-am folosit in ziua cumpararii.

| Bula a răspuns:

Mustele SIGUR au ajuns in apropierea laptelui dupa mulgere!
Dupa ce musca depune "ouale" pe carne sau urme de lactate, mai trec cel putin 12 ore pana ce apar viermisorii (de jumat de milimetru), care cresc cca 1-2 mm zilnic.

Eu am vorbit de lapte proaspat muls, nu de ceea mulsa cu o zi inainte si tinut la ferma de nu stiu-ce conditii.

| Arthiom a răspuns:

Daca luati laptele de la o ferma este posibil sa fi aparut de acolo larvele alea, se mai intampla, din vaca la muls e imposibil sa iasa larve.

| Arthiom a răspuns:

In acel articol se vorbeste ca laptele poate fi infestat dupa mulgere sau chiar de vaca daca este infestata ea cu vreo boala, dar acolo se discuta despre organisme microscopice: bacterii si microbi, eu de larve de e-coli /tuberculoza sau salmonella nu am auzit.

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Normal : foarte posibil sa iti placa si sa mai vrei!

| HadesSs a răspuns:

Stai calm ca nu faci nici pe dracu, cel mai probabil te poti strica la burta.

| DaniTDCI a răspuns:

Am pus acel raspuns la misto, se pare ca am primit rapoarte deja, cum dracu sa gandesti asa frate? e sanatos, nu ai nimic, e o diferenta de vreo 50 % intre laptele fiert si cel nefiert.

| bvkeny explică (pentru DaniTDCI):

Deci nu patesc nimic nu?

| DaniTDCI a răspuns (pentru bvkeny):

Nu patesti absolut nimic, e perfect sanatos laptele fiert, cat si nefiert happy

| Arthiom a răspuns:

De unde naiba ai scos-o pe asta cu tumoarea? Parca TPU era un site in care sa ajuti oamenii si sa fii ajutat, nu sa ii iei la mistocareala.

| DaniTDCI a răspuns (pentru Arthiom):

Da tie ti se pare o intrebare normala? a intrebat ce pateste daca a baut lapte nefiert. lol, daca ti se pare ca fiind o intrebare normala.

| Arthiom a răspuns (pentru DaniTDCI):

Nu compara pe toata lumea cu tine, daca nu as fi avut prin cartier astfel de exemplare atunci probabil gandeam si eu ca tine acum, unii chiar nu isi dau seama sau sunt usor de influentat.

| OAly a răspuns:

Da. Poti face viermi.

| annempx a răspuns:

Depinde. Daca ai un organism sensibil, poti face viermi sau mai-stiu-eu-ce-tumori. Dar daca ai un organism rezistent, e ok, laptele e foarte sanatos. Mai ales cel care nu este din comert.

| Cronos126 a răspuns:

Da, poti sa ai o afta.

| Cronos126 a răspuns:

Da, poti avea o afta.

| Someone1289 a răspuns:

Nu o sa ai nimic.

| Teo121314 a răspuns:

Dacă este lapte din comerț in general pe cutia de lapte scrie că nu necesită fierbere. Te poți uita pe cutia de lapte. Dacă ai cumparat lapte din piață de unde nu a fost pasteurizat depinde daca mulsul vacii a fost făcut "igenizat". Adică daca ugerul a fost spălat inainte de începerea mulsului sau daca cel/cea care a muls vaca s-a spălat pe mâini înainte etc.
Asta este parerea mea. Sper sa fi spus bine.