| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este ca de vreo 2 zile ma doare gatul si azi dimineata cand m-am trezit am observat ca mi-a aparut ceva alb pe partea stanga si cand inghit ma doare. La doctor nu m-am dus. mama a vorbit cu o prietena care lucreaza intr-un spital si i-a zis sa faca rost de augumentin. Oare ma va ajuta? va rog vreau niste sfaturi ceva deoarece m-am speriat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ar trebui sa iei antibiotice pe o recomandare a cuiva care nu te-a consultat. Un medic nu ti-ar fi prescris pentru asa ceva augmentin, deci ma astept ca respectiva cunostita este infirmiera, femeie de serviciu sau alt personal fara studii medicale. Eu zic sa te duci urgent la medic. Cred ca ai amigdalita pultacee si ai nevoie de penicilina sau eritromicina. Dar nu poti lua antibiotice dupa ureche, fara sa fii consultat de medic in prealabil.

| BlaBlaa a răspuns:

Cred ca ti s-au inflamat amigdalele...du-te la doctor pana nu e prea tarziu :/

| valentyno1994 a răspuns:

Acea femeie e asistent medical

| Quicky a răspuns:

Si eu am acceiasi problema te pot ajuta fiindca incepe sa-mi treacahappy problema este de la o infectie/inflamatie/fungi la nivelul gatului. Cumpara Trachisan (20-25 RON) Sunt foarte bune si sunt pastile de supt in 2-3 zile simptomele vor dispareawinking Bafta si sa te faci bine:*