| Dunhyll21 a întrebat:

Recent am fost diagnosticat cu un chist pilonidal si urmeaza sa ma operez... As vrea sa stiu in cat timp voi fi externat si daca se intampla ceva amanarea operatiei pana in Ianuarie? Mentionez ca am mici dureri si chistul secreta puroi. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca e secretant, din cate stiu eu trebuie facute doua interventii si e posibil sa te tina internat in timpul dintre cele doua pentru a te monitoriza si pentru ca sa fie ei sigur ca esti pansat cum trebuie. Dar probabil o sa te lase acasa dupa prima interventie, cam la o saptamana si o sa te cheme inapoi pentru a doua interventie.
Depinde de starea ta, depinde unde secreta puroi. Nu stiu cazul tau si nu stiu cat de grav e la tine, dar puroiul odata ajuns in sange da septicemie, si degeaba vrei tu sa stai acasa de craciun si revelion, daca e grav ori o sa fii mai mult adormit si obosit de infectie, ori o sa fii la urgente. Daca medicul iti recomanda sa faci operatia si sa nu o amani eu zic sa-l asculti, complicatiile nu sunt dintre cele mai placute.
Multa sanatate.