| AlecsPAD a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si am o problema cu un dinte. Caninul stang de jos inca nu mi-a cazut. Adica e tot dintele "de lapte" de la inceput. Credeti ca daca il scot mai creste altul la varsta asta sau trebuie facut un implant dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Mergi la dentist, mie după ce mi-a căzut unul dintre caninii de lapte a durat 2 ani să dea cel definitiv, nici acum nu a crescut destul.
Caninii sunt dinţi dificili şi poţi întâmpina probleme la ei, ar fi ciudat să nu îţi crească caninul definitiv, încearcă să îţi atingi gingia să îţi dai seama dacă îl simţi.

Am păţit lucrul acesta, am avut o măsea care nu mai cădea, mai mult se închista şi nu se mişca deloc, doctoriţa mi-a scos măseaua şi acum a dat cealaltă.

Du-te la dentist!

| starOut a răspuns:

Daca e de lapte ar trebu-i sa cresca altul in locul lui. Implantul trebuie facut doar dupa o anumita varsta cand maxilarul este destul de dezvoltat, cam dupa 20 de ani.

| Scorpionu1337 a răspuns:

Frateee srai calm din cate stiu eu pana la 18 ani iti tot cresc adica depinde trebuie sa te speli zilnic pe dinti dar ai grija si oricum iti va mai creste mie imi mai cresc