| sica2 a întrebat:

sunt foarte trist si vreau sa va spun de ce si imi este si rusine sa va spun dar imi este si frica eu cred ca am problema cu penisul si anume candidoza n-am inceput viata sexuala dar cred ca am candidoza sau o infectie mai puternica deoarece ma ustura rau inauntru penisului si ma si mananca penisul si inauntru si cateodata ma pisca cate o dutere si o usturime am fost la dermatolog mai dar o crema si un antibiotic fucovin si pete o luna imi mai trecuse dar iar se intampla acelasi lucru si parca sa agravat si mai mult si ma si parca si acolo de unde iese urina a inceput sa ma usture rau ce pot sa fac, nu vreau sa o mai supar pe mama si sa o ingrijorez si chiar nu stiu ce sa fac si chiar ma tem si pentru viata mea si sanatatea mea, ce pot sa fac ce medicament sa mai iau? vreau si eu un sfat de la voi mult de tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maryuk해바라기 a răspuns:

Pai zici ca ai fost la doctor..si el a zis ca ai candidoza? daca nu ti-a trecut inseamna ca ai nevoie de alt tratament..sau diacnosticul nu este corect... si eu am avut problema ta...si am facut numeroase tratamente pana sa dau de unul cu adevarat eficient. credeam ca nu o sa scap niciodata..de usturimi..arsuri..mancarimi etc
Eu zic sa mai mergi si la alt doctor. sau daca nu la acelasi
Eu nu sunt in masura sa iti zic ce pastile am luat eu ca sa le ei si tu..ca poate pentru u nu sunt bune
Dar nu intra in panica ..gandeste pozitiv..ca o sa-ti treaca
Pot sa iti spun ..sa ai grija la alimentatie..sa fie cat mai sanatoasa...lasa grasimile. dulciurile ..sucurile
Ai grija ca lenjeria intima sa fie foarte curata...(material bumbac)... fara fibre sintetice
Fa spalaturi locale in fiecare zi...(adauga in apa bicarbonat de sodiu. ajuta si el )
Daca vrei sa ma intrebi ceva anume..sunt aici...
Multa sanatate! :*:*:*

| sica2 explică (pentru Maryuk해바라기):

Totusi nu vrei sa imi spui ce medicamente ai luat? eu am luat nidoflor pe zona exterioara si la interior antibiotic flucovin tu ce ai luat?

| Maryuk해바라기 a răspuns (pentru sica2):

Si eu am folosit Nidoflor(exterior).mi se pare bun
Am luat numeroase medicamente....NIZORAL, Fluconazol, CIPROFLOXACIN 500 mg, norfloxacina, doxacilina, diflucan..etc...
Sunt bune si baile de sezut...cu apa si bicarbonat
Consuma iaurt.
Poti incerca NIZORAL.< CAM 20 LEI