| AndreiTrifan a întrebat:

sunt la dieta si consum doar 2 felii de paine integrala pe zi! Nu mananc paine alba deloc! E posibil sa ma ingras de la paine integrala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Nu, painea integrala nu ingrasa.
Dar ai grija sa nu fie cu seminte sau alte adaosuri. Alea ingrasa.

| AndreiTrifan explică (pentru francut):

Nu are seminte, e paine integrala cu graham! Iti multumesc mult!

| francut a răspuns (pentru AndreiTrifan):

Graham inseamna faina integrala. Adica necernuta, cu tot cu tarate.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza felul fainii din care este facuta painea, ci CANTITATEA (greutatea) mancata!

Pinea integrala este facuta din faina integrala, adica INTREG graul macinat, ceea care contine atat partea "alba" (din painea alba, miezul boabei de grau), cat si tarata (coaja boabei de grau). Tarata insa ajuta la digestie si tine mai mult in loc de foame, dar, fiind fibroasa, curata mai bine stomacul si intestinele.

Pentru ingrasare sau slabire trebuie sa tii cont de multi factori, cum sunt:
- varsta ta
- inaltimea ta
- greutatea ta corporala
- calitatea si compozitia TUTUROR alimentelor ce le mananci si le bei
- viteza cu care o mancare consumata se elimina din corpul tau

| Adry05 a răspuns:

Nu, e o cantitate chiar foarte ok indiferent de paine. Daca e graham sau neagra poti merge chiar pana pe la 4 felii.

| flixbuster a răspuns:

Ti-am verificat intrebarile puse pe aici si pot sa-ti spun ca faci doua mari greseli:
1) ca vrei sa slabesti prin infometare;
2) ca apelezi la gura lumii pentru sfaturi medicale in loc sa mergi la un medic sau macar la un nutritionist.

Ai vazut nota aia cu rosu? "Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat."

Aici nu poti obtine nici macar o idee de sfat bun cata vreme nu stie nimeni cati ani ai, ce inaltime, ce greutate. Nu mai zic de tiparul metabolic, de faptul ca fiecare organism e unic - aici este important nutritionistul, iti recomanda ceva specific pentru organismul tau dar numai DUPA ce iti intelege organismul (asta poate insemna analize medicale serioase). Un nutritionist care iti da ceai de papadie si supa de salata imediat ce ii intri pe usa este un sarlatan si ar trebui sa pleci imediat.

| Kyttynna a răspuns:

Doar paine integrala pe zi?! Vrei sa ai probleme cu stomacul? Du-te la nutritionist daca vrei dieta. In paine nu ai proteine, nu ai vitamine, pur si simplu in ritmul asta cazi pe strada. Poate slabesti prin nemancat dar organismul iti va cere altceva si cand vei manca vei pune dublu pe tine.

| Marusake1987 a răspuns:

Salutare! Nu te ingrasi de la 2 felii chiar daca este paine integrala sau alba(creste mai putin glicemia paine integrala si are mai multe vitamine si fibre). Conteaza ce mananci pe langa cele 2 felii de paine. Daca doresti sa slabesti sanatos consuma multe fructe si legume si redu consumul de grasimi si glucide simple(dulciuri, zahar, etc.) Daca doresti mai multe informatii te pot ajuta.