| Mosulica129 a întrebat:

Sunt un bautor inrait de Coca Cola si Pepsi Cola, beau de multi ani 6-7 ani. Si am realizat ca nu-mi face bine si imi distruge dintii, cum sa fac sa ma las? Mereu imi zic ca nu mai beau, dar cum fac rost de bani numai asta imi iau... Ajutati-ma cu un sfat. Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu am înlocuit o dependenţă cu alta: Cola cu cafeau (fără zahăr). Altfel mă simţeam ca o plantă.
Vezi ce funcţionează la tine.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
În primul rând nu îţi sugerez să te laşi imediat...
Eu zic să bei cu măsură şi să nu exagerezi. Din ce în ce mai puţin happy cu atât mai puţin cu atât mai bine.
Cu timpul o să te laşi dar trebuie cantităţi mici.FOARTE MICI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As face baie in cola, ideea e ca pune multa sare si zahar peste ca sa nu o simti. https://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM
ma ajuta mult sa ma gandesc ca subwayul si cola sunt constructii sociale
vezi si food, inc. 2008, super size me 2004, our daily bread 2005
genese d'un repas, le diable probablement:))

| AlexL28 a răspuns:

E greu sa te lasi si daca incerci brusc corpul va reactiona urat, trebuie pur si simplu sa bei ceva mai rar, cat despre dinti, foloseste pai cand bei, eu mereu beau cu pai din acelasi motiv, cat despre chimicale, mai multe contin sucurile naturale, pepsi si coca cola chiar nu contin nu stiu ce chimicale, doar colorantul de caramel si acidul fosforic

| Codrut_Alexandru_1999 a răspuns:

Incearca in timp de o saptaman sa bei foarte multa apa si sa nu iesi cu prieteni deoarece tentatia e mare bsi refuzul este nepoliticos
succes happy

| Tinușca a răspuns:

Cred ca ar trebui sa inlocuiesti aceste bauturi cu niste sucuri naturale!
De cite ori incerci sa le cumperi renunta!
Citeste ambalajul sa vezi cite chimicale au(sigur te vei speria).
Rabdare!
Uita de ele!
Nimeni nu va face aceste lucruri pentru tine. Zana buna nu exista. Tu trebuie sa iti creezi singura un echilibru si sa te straduiesti sa-ti modifici obiceiurile. Merita, crede-ma.
La inceput va fi greu dar pe urma te vei obisnui cu ideea.
Succes. Funda?