| Dan20199 a întrebat:

Tin dietă cu sport de 3 luni am 1, 71 și am slăbit 14 kg acum am 82. la câte kg trebuie să ajung la înălțimea mea? Măcar să am o burtica mică, simt ca cedez psihic, n-am mai mâncat dulce de când am început să slăbesc.
Și se poate să mi se lase pielea?
Azi am mâncat de dim un iaurt, 3 felii negre aproape jumate de cutie cu lapte1, 5%,dup-amiaza 3 cotoaie și jumate de farfurie cu orez cu un măr.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ar fi bine să ajungi la 71 kg.
Da, pielea s-ar putea să se lase dacă slăbești rapid.
Dar dacă îți propui să slăbești doar 3 kg/lună pielea nu se lasă.

| Dan20199 explică (pentru sadrian46):

Da,dar din cauza îngrășări rapide mi-au apărut vergeturi însemnând că, sa întins pielea acum când voi slabi cred că, e riscul mai mare să atârne...

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

"cedez psihic n-am mai mâncat dulce de când am început să slăbesc " Ai grija! Cand vei termina dieta, nu fa abuz. Te vei ingrasa mai mult decat ai avut inainte. Poti manca o patratica de ciocolata neagra (80-85% cacao) la o saptamana, sa iti treaca pofta de dulce.
Daca slabesti lent, nu se lasa pielea. Are timp sa se restranga pentru ca esti tanar. Dar daca slabesti mult in timp scurt, da se va lasa. 1 g in 3 luni, e mult. Poti sa incepi faza lenta ca sa poti sa revii la alimentatie normala fara riscuri. Daca ajungi si te mentii la 70-71 kg e bine. Repet: ai grija sa nu te ingrasi din nou, ca e mai rau.

| slayer09 a răspuns:

Problema e ca nu ar trebui sa te gandesti ca cedezi, tu nu trebuie sa te ambitionezi asa tare, e de ajuns sa tii un regim, sa faci sport si sa mananci sanatos si putin atunci cand iti e foame, nu cand iti e pofta. Incearca sa iti gasesti o ocupatie care sa iti aduca pacea ca sa nu te stresezi asa de tare incat sa te gandesti la mancare, aici cred ca e mai mult de psihic, psihicul iti face viata grea. Gaseste-ti ceva placur de facut, lenea e un mare impediment in gandirea benefica si in kilogramele putine. Nu te gandi ca esti gras, sau slab, tine dieta cat sa te simti tu bine. Carnea face organismul sa fie pofticios. Si toate gandurile nocive ajuta la o crestere a aportului caloric prin stres

| Dan20199 explică (pentru slayer09):

Mulțumesc! Dar mi se Poate lăsa pielea ca am 17 ani

| slayer09 a răspuns (pentru Dan20199):

Ar putea sa ti se lase, dar avand in vedere ca ai 17 ani..inca esti in crestere si pielea se va intinde