| Villy0po a întrebat:

happy! Tot timpul am buzele uscate si albicioase. Indiferent daca beau apa, sau ma dau cu balsam nu se intampla nimic. Pe toata durata zilei am buzele asa, seara devin rosii, cum cred ca e normal si nu mai sunt uscate. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Ia-ti un produs dermatocosmetic, e mai scump (gen 30 ron) dar si functioneaza, e fara parfum, fara culori sau arome sau alte chestii inutile (pe mine una nu m-au ajutat niciodata nivea, garnie, labello etc mi se par ca au rost doar sa coloreze buzele un pic si nuapte buna) sau ce am eu de la gerovital plant balzzzam de buze, mi se pare eficient si e doar vreo 7 lei. Sa te asiguri ca bei minim 1, 5 - 2 litri de apa pe zi si poti incerca in fiecare seara sa iti exfoliezi usor buzele folosind o periuta de dinti si apoi sa aplici miere de albine, o lasi sa actioneze 10 minute apoi te clatesti cu apa calduta si apoi aplica balsam. Vezi cum merge treaba 1-2 saptamani, daca nu e ok cel mai sigur du-te la un medic.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai incercat vreun balsam de buze colorat? De exemplu cele de la Nivea colorate, cum ar fi cele din gama Fruity Shine. Coloreaza buzele insa nu foarte mult si le mentin hidratate. Si eu am avut problema asta foarte multi ani, iar cele de la Nivea, din gama asta au fost singurele care au rezolvat problema.

| Mondo a răspuns:

Problemele de genul accesta le au ce-i care au un tratament medical mai puternic. Daca cumva ei ceva medicamante puterince pe durata acceasta sa ai in permanenta un Strugurel in buzunar.

| Maria113 a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume. Sunt pline de vitamine si e posibil sa te ajute. Oricum rau nu are ce sa iti faca, deci merita sa incercihappy