| incompréhensible a întrebat:

Salut, TPU. Vin cu o problema cu care ma confrunt de 2-3 ani. am niste cearcane incredibile. nu pot scapa de ele nici daca beau 5 L de apa pe zi, nici daca ma culc de la ora 10 si dorm -8-9-10 ore, nicicum. Pur si simplu am ochii umflati cand ma trezesc si abia seara tarziu se mai dezumfla. Nu stiu cum sa scap. am incercat cu comprese reci/fierbinti de ceai de musetel si ceai negru ca am auzit ca au efecte antiinflamatorii, am incercat si cu felii de cartofi/castraveti si degeaba. am citit pe unele site-uri ca poate e de vina circulatia de la nivelul ochilor si sa incerc sa tin dusul cu apa rece pe ochi si am incercat, dar nu a mers. Voi stiti vrun remediu? Va rog, putin ajutor. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

A avea ochii umflati nu e acelasi lucru cu a avea cearcane. Ar fi bine sa apelezi la un medic pentru consult si investigatii (ochii umflati mai tot timpul pot fi semnul unei insuficiente renale sau cardiace).
www.i-medic.ro

| incompréhensible explică (pentru doctoressa):

Multumesc pentru raspuns. Probabil ca aveti dreptate..mai ales ca acum cativa ani am descoperit ca am pietre la rinichi. oricum, voi incerca la un medic in cel mai scurt timp. va multumesc mult!

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Aparitia cearcanelor, arata ca ceva in functionarea organismului nu este in regula.Cauzele pot fi diferite:varsta inaintata,un program haotic,ereditatea,somn insuficient,oboseala,alergiile,alimentatia inadecvata,saceala,sinuzita,boli endicrine,medicamente vasodilatatoare luate seara,etc.
Asa ca,doar tu poti afla cauza:ori iti revizuiesti ritmul vietii,alimentatia,oriti faci niste analize,sa vezi cum stai si cu anumite minerale,chiar si vitamine,care iti pot afecta odihna.
Ca "remedii", iti poate spune un medic daca ai nevoie de ceva suplimente, iar cele "babesti" te pot ajuta, doar daca ai problema aceasta, dupa o noapte pierduta

| incompréhensible explică (pentru pietrean):

Va multumesc pentru raspuns. Unele din cauze le pot elimina de pe lista..cum ar fi :varsta inaintata(am doar 16 ani), alergiile(nu am, sau nu cred ca am), medicamentele(nu iau), dar cred ca aveti drepate. cu siguranta imi voi convinge parintii sa consult un medic. Va multumesc pentru timpul acordat happy