| AndreiTrifan a întrebat:

vreau sa va intreb ceva care nu găsesc raspuns de la nimeni si sper ca cineva sa ma poata rezolva! Acum sa trecem la problemă mea care e destul de serioasa:am urmat timp de 2 luni o dieta prin infometare (stiu ca am facut o alegere proasta si regret asta)si problema mea este si as vrea sa mi dati niste sfaturi in care sa ma pot menține sau sa nu ma îngrășa la fel demult ca înainte dupa o dieta de înfometare! Exista posibilități in care sa ma pot menține fara sa ma mai înfometez? Adica am urmat o dieta prin infometare si daca incerc treptat sa cresc aportu caloric si daca nu revin la obiceiurile de inainte de "dieta", renuntand la dulciuri si paine sucuri prajeli fast food, daca renunt la acestea tot ma pot ingrasa dupa o dieta de infometare mancand doar sanatos fara sa ma mai infometez? Sper sa mi rapsundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geanina_Lupoaie_1999 a răspuns:

Depinde doar de tine dacă te vei îngrașa sau nu. dacă ai ținut dieta, asta nu inseamna ca acum poti consuma orice, cât de mult vrei. trebuie să ai un regim alimentar moderat și să eviți cât mai mult dulciurile (dacă nu poți să te abtii de la ele. încearcă să consumi un baton de ciocolată spre exemplu o singură dată pe saptamana). și nu în ultimul rând, fa sport! cât de mult și când de des poti pentru a menține musculatura tonifiata.

| AndreiTrifan explică (pentru Geanina_Lupoaie_1999):

Deci avand in vedere ca m-am înfometat si in continuare nu o sa ma mai înfometez si o sa mănânc normal(dieta normala moderata) fara a consuma dulciuri(foarte rar)si făcând sport ma pot menține asa cum sunt acum nu?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reusesti doar facand foarte foarte mult efort fizic, asa incat sa consumi mai mult decat mananci.

| AndreiTrifan explică (pentru Brigaela):

Dar as mai avea o întrebare, nu stiu daca stiti doctorita Monica Pop, si ea tot prin înfometare a slăbit si a reușit sa se mențină asa fara absolut deloc efort fizic! Cum a reușit?

| Brigaela a răspuns (pentru AndreiTrifan):

A facut cancer. Fara legătura cu slabitul, dar menținerea ei e determinată de chimioterapie si de ravagiile cancerului de care suferă