| Mdl_Codrin_1996 a întrebat:

vreau sa zic ca acum 2 saptamani m-am lovit la piciorul stâng mai exact la tibie....Ma doare daca ma ating de ceva cu tibia dar in rest pot sa merg normal fara nici o problema, ce crezi ca pot avea? Eu cred ca am tibia fisurata... Dacă aș avea tibia fisurata as putea sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai o contuzie.
Daca ar fi fisura, n-ai putea calca pe acel picior, iar tu ai urla mai tare decat sirena amvulantei big grin

Deocamdata pune doar compresa cu apa rece pe aceea zona, iar daca si peste 3-4 zile te doare, atunci nu strica sa faci si o radiografie.

| sierra1 a răspuns:

"Dacă aș avea tibia fisurata as putea sa merg?" - probabil plângând de durere.

Deci n-ai nimic grav. Trece până te însori (cum zic bunicile)

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!

Un os fisurat presupune un mare și urat hematom (vanataie) și dureri insuportabile atât cât ești activ cât și atunci când ești într.un fel in repaus... Devi concluzia mea este ca nu este nici o fisura urata, ci doar puțin traumatizata acea zona.

Îți recomand să pui gheata și sa te dai cu un anti-inflammatory dacă este cazul.

Succes!

| LiviuYOO a răspuns:

Nu ai nimic grav, am avut si eu. Dureaza cateva luni pana o sa iti treaca de tot

| MariaIoanaAndreescu a răspuns:

Pune gheata. Iti va trece. Nu ai tibia fisurata, daca ai aveao nu ai mai putea sa mergi. Stai linistit. Nu ai nimic grav