| zambeste25 a întrebat:

Trebuie sa fac o radiografie la plamai dar mi.e frica. De ce?! Pentru ca am 14, fumez...mă rog.. fumam(nu am mai fumat de o săptămână, fumam cam 5 țigări pe zi și ăsta se întâmpla din iunie...bineînțeles ca erau săptămâni în care nu fumam).Mama știe dar tata nu... Dacă se vede...ce fac? Ce sa fac sa nu se vadă? Help și dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stai calm ca nu se vede, doar nu ai 5-10 ani de cand fumezi.
Probail esti racit si faci bine ca faci o raza.
O raceala banala, poate dauna foarte mult, asa ca, nu ezita si cauta sa iti faci acea raza cat mai urgent.
Lasa tigarile ca nu dai examen la acest capitol.
O zi buna sa aihappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca se vede se vede, nu ai ce sa faci, dar poate inveti si tu ce inseamna sa fii responsabil de consecintele faptelor tale

| William a răspuns:

O sa se vada, asta e.

| Radu284 a răspuns:

Nu se vede asa mult daca fumezi doar atat, si nu cred ca tatal tau se pricepe sa interpreteze radiografii, nu?

| mixxjim a răspuns:

Radiografia o faci pentru o anumita situatie, medicul iti da rezultatul pentru situatia respectiva - ai sau nu problema/boala banuita de medicul care te-a trimis la radiografie, nu-ti fac radiografie sa vada daca fumezi. Ce se vede la fumatori este sesizat doar de medici, in sensul ca la inhalarea fumului de tigare, fiind foarte fierbinte, se sparg niste vase foarte fine de sange, dar asta poate fi sesizat doar de medic. Daca e o problema grava determinata de fumat chiar e bine sa se stie ca e din cauza fumatului, macar sa stii ce ai de facut sa nu se agraveze boala. Dar eu as zice ca stie si tatal tau deja happy

| presus a răspuns:

Bea lapte inainte sa-ti faci radiografia.

| BJK1903 a răspuns:

Ii spune maicata ca e buna radiografia si ca nu ai nimic, dar daca fumezi de mult timp. Culoarea plamanilor nu mai sunt normali, adica acum sunt innegriti.>Ar trebuii sa te lasi de fumat, mai ales ca ai 14 ani, si fumai si 5 pe zi...

| Moryami a răspuns:

Fumatul dauneaza grav sanatatii tale si a celor din jur. Doamne, nu inteleg de ce sunt oamenii sunt impatimiti dupa tigari... Ce e asa fain sa ai.FUM. in plamani?!?

| apokalipse96 a răspuns:

Cel mai bine e sa-i zici tatalui tau ca ai fumat si ca nu mai fumezi ca sa nu se sperie daca iti ies pete pe imaginea de la radiografie, probabil nu o sa-ti mai taie din banii de buzunar dar e mai bine sa stie.