| ZuzzyAllexandra a întrebat:

Bună big grin.
Eu, o să merg la radiografie de plămâni peste o săptămână, sau cel puțin o să fiu programată, nu știu exact.
Problema mea este că, deși nu ar trebui, eu fumez de aproximativ 1-2 ani, dar nu prea mult, odată am fumat 6 țigări una după alta dar erau „jing ling"-uri. laughing
Se vede la radiografie că fumez? Și dacă beau lapte, sunt mai multe șanse să nu se vadă?big grin
Dau fundă. ♥

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se vede la radiografie ca fumezi. laptele nu ajuta la nimic, doar o pauza lunga (pentru doi ani de fumat, o pauza de 4 ani va duce plamanul la aspectul sau aproape normal)

| vangaelis a răspuns:

La analizele de rutina nu se va afla acest lucru. Doar daca scopul radiografiei e sa vada in mod expres faptul ca ai fumat. Stai chill!

| ZuzzyAllexandra explică (pentru vangaelis):

Păi analize deja am făcut acolo mi-a ieșit doar că am anemie ceea ce nu e un lucru nou.
Scopul radiografiei e ca să vadă dacă am ceva la plămâni deoarece stau prost cu sportul. big grin

| vangaelis a răspuns (pentru ZuzzyAllexandra):

Nu, n-are treaba.e doar rutina.
Se bazeaza pe strict pe anemie. Si-n plus nu esti fumatoare inraita.

Totusi ma mir, ca iti faci radiografie desi la analizele de sange ti-a iesit anemie. Nu vad sensul.

| ZuzzyAllexandra explică (pentru vangaelis):

Păi, radiografia mi-o fac pentru sport, ca să văd dacă am ceva cu plămânii, îmi face și la inimă, și la mai multe.

| SirGilbert a răspuns:

I-ati bani la tine si da-i la medicul de acolo.
Spune-i ca nu vrei ca parintii tai sa afle ca fumezi!