| Wheizii a întrebat:

Salut, trebuie sa-mi fac ochelari noi si am o intrebare, ca sa nu mai dau banii pe consultatie, am inteles de la cineva ca pot sa merg la medicul de familie si el imi da o hartie care zice ca nu mai trebuie' sa platesc consulatia cand merg la oftalmologie. e adevarat? Imi recomandati o clinica oftalmologica din Bucuressti, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

De ce sa-ti complici existenta? Exista cateva firme care fac ochelari, la care consultatia oftalmologica simpla (pentru stabilirea dioptriilor) este inclusa in pretul ochelarilor sau este la un pret mult redus fata de cel de la policlinica.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste trimitere, nu hartie pe care scrie ca nu trebuie sa mai platesti.

Si da, cu trimitere de la medicul de familie, daca esti asigurat poti beneficia de consultatie gratis daca nu mergi la o clinica privata care nu are contract cu CAS

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Da, asa este medicul iti da o trimitere la un anumit medic de la o anumita clinica cu, care au ei contract facut in asa fel incat banii ii deconteaza casa de asigurari si nu mai platesti tu.Dezavantajul? te poate trimite foarte departe pentru ca nu alegi tu la ce oftalmolog sa mergi.