| Sailor1 a întrebat:

Trebuie sa-mi scoata nervul de la 2 masele cariate. Cum se procedeaza? Cat de tare doare? N-am fost niciodata la dentist pentru ca n-am avut probleme si nu stiu cum e.
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daneea_Lidia_Stoia_1994 a răspuns:

Nimic grav nu te speria. Sunt 2 optiuni din cate stiu:
1. Iti face o mica injectie(anestezie - nu doare) apoi iti frezeaza dintele(il gaureste ca sa ajunga la radacina ) si cu un ac pe care-l tot introduce pe canal in jos omoara nervul
2. Dupa ce ajunge la canale ti se pone un medicament care in 7 zile omoara nervul si peste el o plomba provizorie. posibil sa doara putin la aprox o ora dar cu un algocalmin / nurofen trece. (o recomand pe asta cu medicamentul dar depinde de stomatolog)