| RaduGabriel123 a întrebat:

Am niste masele cariate, am fost la dentist acum 1 luna si mi-a spus ca este nevoie sa imi omoare nervii la 3 dintreel, iar la una trebuie si coroana. As vrea sa stiu mai bine in ce consta, deoarece imi este foarte frica. O sa doara? Ce este aia coroana? Din cate stiu de la un prieten doare cand iti omoara nervul, mai ales cand i-a ffăcut o injectir in cerul gurii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doare putin si trece coroana e un material de portelan sau zirconiu care se modeleaza si ia forma de dinte apoi este pus peste piesa unde a fost lucrat ca sa se ataseze, o sa strice dintele avariat si iti pune coroana o sa iti faca o endodonta si o coroana https://www.youtube.com/watch?v=AehMTtypahU coroana e ultima care apare in video

| RaduGabriel123 explică (pentru mgtow):

O sa doara rau cand omoara nervul? Dar acele suruburi? sad

| mgtow a răspuns (pentru RaduGabriel123):

Nu ai treaba cu durerea

| PeFuga a răspuns:

Nu o sa te doara nimic pentru ca ti se face anestezie inainte. Ar trebui doar sa simti ca se lucreaza si atat. Daca simti totusi durere in timpul tratamentului ii spui medicului si iti mai pune putin anestezic pana nu mai simti durere...

Coronita aceea este o bucatica de ceramica in forma de dinte pe care ti-o pune pentru a reconstitui dintele pe care nu ti-l mai poate reface doar cu plomba. Pentru coronita ti se ia un mulaj, apoi te mai duci la 2 probe (schelet si culoare) dupa care iti cimenteaza dintisorul si gata! Chestia asta nu doare absolut deloc happy

Mult succes!