| NIj3 a întrebat:

Salut tuturor. Am 14 ani si m-am pomenit cu o durere a dintelui. Nu este nici canin, nici masea. Mai exact cel de langa canin (partea inferioara). Mentionez ca nu este de lapte+ ma doare doar cand apas pe el dintr-o parte (vertical-nu). Care este problema? Ce pot face?
Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Vlelupu a răspuns:

Un consult stomatologic se impune. E posibil sa fie si o simpla nevralgie, cum e posibil sa existe si o carie dentara sau tartru dentar. Toate aceste necazuri se rezolva la medicul stomatolog. Doare si la rece?
Pentru cultura generala, dentitia se compune, incepand de la linia mediana (cea care traseaza imaginar jumatatea arcadelor) din: central; lateral, canin, premolar 1; premolar 2; molar de 6 ani; molar de 12 ani; molar de 18 ani (molarul de minte).
Sanatatea tuturor dintilor este extrem de importanta, dar mai cu seama trebuie ingrijiti molarii de 6 ani si caninii.