Întrebare recomandată | Mazarro a întrebat:

Salut tuturor! As vrea sa devin voluntar la SMURD..trebuie neaparat sa fiu student la facultatea de medicina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu trebuie sa fii student. E suficient sa ai 12 clase si sa faci cursurile de resuscitare organizate de ei.

| Mazarro explică (pentru Empathizer):

Multumesc frumos! O sa ia legatura cu cineva de la ei..sa aflu exact cand o sa se organizeze cursurile!

| Empathizer a răspuns (pentru Mazarro):

Succes! Trainingul lor e foarte interesant, o sa-ti placa.

5 răspunsuri:
| BogdanLuca a răspuns:

Nu iti trebuie 12 clase! trebui sa ai 16 ani impliniti + inca cateva conditii!

| AndreiPiticu99 a răspuns:

12 clase si nu trebuie sa fii la facultatea de medicina

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Nu,eu sunt voluntar Crucea Rosie si SMURD, luni incep cursurile de paramedic, sunt clasa a XI a si am 17 ani,trebuie sa te duci la sediul pompierii SMURD si sa faci un dosar cu aviz psihologic, adeverinta de elev, adeverinta medicala, acordul parintilor si sa completezi o fisa, daca esti acceptat te vor chema la cursurile pentru paramedici.